Ftina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ftinë
Αηδονιά
Fshat
Vendndodhja
Ftinë is located in Greqia
Ftinë
Ftinë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Çamofshatra
Lartësia 285 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 12′ 10″ Veri

20° 36′ 48″ Lindje

Popullsia 210 banorë

Ftinë (greqisht: Αηδονιά/Aidoniá) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Φθίνα/Fthína.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohët e fundit, dy incizime e fundit audio-vizuale të njohura këngë çame prej Ftinës. Kënga e parë Dallëndyshe vogël këndohet prej klarinetisti Thanas Gllano dhe sazet i tij në dialektin jugor të çamërishtes. Kënga e dytë O Minushi është pjesërisht në gjuhën shqipe dhe greke, sepse si ajo këndohet në publik.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niko Stillo - aktivist shqiptar, autodidakt, shkrimtar dhe autor.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]