Jump to content

Ftina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ftinë
Αηδονιά
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej210

Ftinë (greqisht: Αηδονιά/Aidoniá) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Φθίνα/Fthína.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohët e fundit, dy incizime e fundit audio-vizuale të njohura këngë çame prej Ftinës. Kënga e parë Dallëndyshe vogël këndohet prej klarinetisti Thanas Gllano dhe sazet i tij në dialektin jugor të çamërishtes. Kënga e dytë O Minushi është pjesërisht në gjuhën shqipe dhe greke, sepse si ajo këndohet në publik.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niko Stillo - aktivist shqiptar, autodidakt, shkrimtar dhe autor.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]