Jongati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jongat
Κορυφούλα
Fshat
Vendndodhja
Jongat is located in Greqia
Jongat
Jongat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Çamofshatra
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 13′ 53″ Veri

20° 38′ 57″ Lindje

Jongat, Jangat ose Jagat (greqisht: Κορυφούλα/Korifoúla) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νιαγκάτες/Niagkátes.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]