Shkëmbi (Prevezë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shkëmb
Βράχος
Fshat
Vendndodhja
Shkëmb is located in Greqia
Shkëmb
Shkëmb
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Prevezës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 285 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 9′ 53″ Veri

20° 34′ 16″ Lindje

Popullsia 387 banorë

Shkëmb (greqisht: Βράχος/Vrákhos) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Σκέμπον/Skémpon.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]