Nemica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nemicë
Βουβοπόταμος
Fshat
Vendndodhja
Nemicë is located in Greqia
Nemicë
Nemicë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Frar
Lartësia 574 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 18′ 37″ Veri

20° 36′ 32″ Lindje

Popullsia 480 banorë

Nemicë (greqisht: Βουβοπόταμος/Vouvopótamos) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νεμίτσα/Nemítsa.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]