Bulmeti (Ziroi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bulmet
Γαλατάς
Fshat
Vendndodhja
Bulmet is located in Greqia
Bulmet
Bulmet
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Ziroit
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llaka e Sulit
Lartësia 593 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 16′ 50″ Veri

20° 47′ 50″ Lindje

Popullsia 400 banorë

Bulmet (greqisht: Γαλατάς/Galatás) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπουλμέτ Ζερβό/Boulmét Zervó.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]