Lelova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lelovë
Θεσπρωτικόν
Fshat
Vendndodhja
Lelovë is located in Greqia
Lelovë
Lelovë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Ziroit
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Lolovit
Lartësia 47 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 15′ 4″ Veri

20° 47′ 7″ Lindje

Popullsia 1.775 banorë

Lelovë edhe Lolovë, (greqisht: Θεσπρωτικόν/Thesprotikόn) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λέλοβα/Lélova.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati në 2002 ka 3,569 banorë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]