Livadhari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Livadhar
Λιβαδαρίου
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej68
Emri i banorëveLivadharaqot

Livadhar (greqisht: Λιβαδαρίου/Livadharíon) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Livadhari kufizohet me Murin, nga jugu me Shënedjellën, nga lindja me Koronopullin dhe nga perëndimi me Agjinë.

Toponimet të fshatit Livadhar:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[1]

  • Bexheveloi - mal, në P.
  • Brinjat e Bexheveloit - brinja mali, në P.
  • Grav’ e Nikollerëve - shpellë, në J.
  • Guri i Zogut - shkëmb, në J.
  • Nomet e Kardhanit - shpellë, në J.
  • Qaf e Zheverrit - qafë, në J.
  • Shpellat e Kardhanit - shpellë, në J.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Livadhar: [2]

Cicërit, Kardhanët, Nikollerit, Vasilërit etj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 287. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Hamit Haxhi Braho, 68 vjeç, ka qenë tregëtar, me arsim të mesëm turk, nga Margëlliçi, refugjat i vitit, 1944, sot me banim në Shijak. Shijak, maj 1964.
  2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 287.