Rrapeza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrapezë
Ανθούσα
Fshat
Vendndodhja
Rrapezë is located in Greqia
Rrapezë
Rrapezë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Rrapezit
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 17′ 57″ Veri

20° 22′ 23″ Lindje

Popullsia 689 banorë

Rrapezë (greqisht: Ανθούσα/Anthoúsa) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ράπεζα/Rápeza.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tito Johala (gr: Τίτος Γιοχάλας) - lindur 1942 në Janinë dhe me origjin nga Rrapeza. Albanolog dhe akademik.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]