Jump to content

Tabani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Taban
Θεμέλο
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej404
Emri i banorëveTabanjot

Taban (greqisht: Θεμέλο/Themélo) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ταμπάνια/Tampánia.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Tabani kufizohet me Koronopullin, nga jugu me Lëkurësin, nga juglindja me Besherenë, nga lindja me Kastrinë e Goricën dhe nga perëndimi me detin Jon. Tabani ka këto lagje: Çefliku (8 familje), Kulat (15 familje), Manja (6 familje), Njihori (12 familje), Tabanet (9 familje).[2]

Toponimet të fshatit Taban:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[3]

 • Duqan i Kulave – dyqan, në V.
 • Grihameja - arë që mbillet grurë e misër, në V.
 • KIish’ e Kulave – kishë, në V.
 • Kroi i Avdullait - krua në Manjë, në V.
 • Lis i Klishës – lis, në V.
 • Lum i Vuvoit - lumë, në L.
 • Llak’ e Kateros - brinjë mali, në V.
 • Mulliri i Manjës - mulli i rrëzuar, në V.
 • Mulliri i Misrit - mullinjt e fushës, në L.
 • Mulliri i Velos - mulli që bluan oriz, në L.
 • Poçeza - kullotë bagëtish, në P.
 • Prralli i Duqanit - përrall, në V.
 • Pus i Manjës - pus i lagjes Manjë, në V.
 • Pus i Tabanit – pus i ndërtuar me gurë në të cilin mbushin ujë Tabani, Njihori, Çifliku dhe Kulat, në V.
 • Sheshi i Kulave – shesh, në V. Aty mblidheshin pleqtë për të biseduar.
 • She’ e Grave – she, në V. Burime në anë të Vuvoit ku lanin teshat gratë e Njihorit.
 • Ur’ e Çeflikut - urë prej druri mbi Vuvoin, në VL.
 • Ur’ e Kulave - urë mbi Vuvo, në V.
 • Ur’ e Manjës - urë mbi lumin e Vuvoit, në V.
 • Vuvoi - ujë që del nga këneta dhe derdhet në det, në V.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Taban:[3]

Dhimenjt (Sotir Dhimo), Markanjt, Naçot (Ligor Naço), Evgjitë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Πανδέκτης: Tampánia - Themélon
 2. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 313. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Avdul Jakup Gjuzeli, 71 vjeç, ka qënë tregëtar, autodidakt, nga Margëlliçi, refugjat i 1944-ës, sot me banim në Tiranë. Tiranë 30. 8. 1973.
 3. ^ a b Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 313.