Gllogjani (Pejë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gllogjan
Dukëgjin
Fshat
Vendndodhja
Gllogjan is located in Kosova
Gllogjan
Gllogjan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Lug i Baranit
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 56″ Veri

20° 29′ 33″ Lindje

Gllogjan është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Dukëgjin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gllogjan jetojnë katër fise, Mirdita (shih Rrethi i Mirditës), Kabashi, Berisha dhe Thaçi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gllogjan është Kisha e Shën Ndout, famullia përbahet prej tri fshatrave: Gllogjan, Nepolë dhe Llugaxhi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]