Gllogjani (Pejë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gllogjan
Dukëgjin
Fshat

Gllogjan është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Dukëgjin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gllogjan jetojnë katër fise, Mirdita (shih Rrethi i Mirditës), Kabashi, Berisha dhe Thaçi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gllogjan është Kisha e Shën Ndout, famullia përbahet prej tri fshatrave: Gllogjan, Nepolë dhe Llugaxhi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]