Raushiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Raushiq
Rauzë
Fshat
Vendndodhja
Raushiq is located in Kosova
Raushiq
Raushiq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 36′ 54″ Veri

20° 18′ 42″ Lindje

Raushiq është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Raush dhe Rauzë.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Etimologjia e toponimit Raushiq rrjedh nga emri arumune Raush.[1]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Mark Krasniqi, (1984), Lugu i Baranit: Monografi Etno-gjeografike, Akadamia e Shkencave dhe e Artave e Kosovës, Prishtina, fq. 57.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]