Rosula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ROSUJ PEJË
Fshat
Targat03

Rosulë është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Rrasujë dhe Ujzëdhe’’’ROSUJ’’’

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografikisht fshati Rosulë i përket trevës Lugu i Baranit, ndërsa etnografikisht i përket krahinës Lugu i Leshanit.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mark Krasniqi, (1984), Lugu i leshanit: Monografi Etno-gjeografike, Akadamia e Shkencave dhe e Artave e Kosovës, Prishtina, fq. 12.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]