Rosula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
ROSUJ

PEJË

Fshat
Vendndodhja
ROSUJ PEJË is located in Kosova
ROSUJ PEJË
ROSUJ PEJË
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Lug i Leshanit (etno.); Lug i Leshanit (gjeo.)
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa 03
Koordinatat 42° 36′ 2″ Veri

20° 26′ 32″ Lindje

Rosulë është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Rrasujë dhe Ujzëdhe’’’ROSUJ’’’

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografikisht fshati Rosulë i përket trevës Lugu i Baranit, ndërsa etnografikisht i përket krahinës Lugu i Leshanit.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mark Krasniqi, (1984), Lugu i leshanit: Monografi Etno-gjeografike, Akadamia e Shkencave dhe e Artave e Kosovës, Prishtina, fq. 12.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]