Qyshku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qyshk
Fshat
Vendndodhja
Qyshk is located in Kosova
Qyshk
Qyshk
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 39′ 26″ Veri

20° 20′ 20″ Lindje

Qyshk është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, gjatë luftës në Kosovë, paramilitarët serbë kryen Masakrën e Qyshkut.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bekim Çeku

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]