Leshani (Pejë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leshan
Fshat
Vendndodhja
Leshan is located in Kosova
Leshan
Leshan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 37′ 48″ Veri

20° 26′ 47″ Lindje

Leshan është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leshani ndodhet dymbëdhjetë kilometra në jug të qytetit të Pejës në rrugën automobilistike Pejë-Prishtinë. Fshati Leshan kufizohet në lindje me lumin Lumbardhi i cili vjen nga bjeshkët e Rugovës dhe pasi kalon mespërmes Pejës vazhdon deri në Grabanicë të Klinës, ku bashkohet me Drinin e Bardhë. Ky lumë ndan Luginën e Leshanit me Luginën e Baranit, në jug me fshatin Kliçinë, në perëndim me fshatin Sferkë dhe ne veri me Gllaviçicën.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]