Stankaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stankaj
Stakaj
Fshat
Vendndodhja
Stankaj is located in Kosova
Stankaj
Stankaj
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rugovë
Lartësia 1388 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 43′ 45″ Veri

20° 2′ 21″ Lindje

Stankaj është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Stakaj.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Stankaj gjendet në Bjeshkët e Nëmuna të Rugovës. Kufizohet me Malin e Zi, Rjekat e Shkijeve, Gllogjia, Stallovica, Bogë, Qylin e Haxhajve dhe me Haxhaj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Stankaj jetojnë mbi 100 shtepi.

Në Fshatin Stankaj lindjen edhe heroi të mëdhe: Qel Shabani, Ker Sadrija, Zhuk Haxhia e shum të tjerë. Eshtë popullatë kryesisht e fisit Lajq si pas ardhes te Stak Nikës, Nikë Dedës —ndahet në 5 mahallë Vllazni Dakë-Nikaj. Hys-Nikaj. Lulash-Nikaj. Halil-Nikaj dhe Shaban-Nikaj qe mbajn mbiemrat Mekaj, Dakaj, Lajq, Hysnikajt, Lulajt, Bardhaj, Kelmend, Qelaj, Shabanaj. ka edhe Smajlaj po ashtu trung familjar ku rrjedhin edhe Harabadajt e Shkrelit. Ndersa Kurtaj dhe Berisha jan te ardhur. Fshati stankaj ka plot e perplot Histori Kombtare, si pasoj e vijes Kufitare me Malin e Zi gjithmon ne mbrojtje te saj dhe pasojat.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]