Oliver Kahn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Oliver Kan)
Jump to navigation Jump to search
Oliver Kahn
16-04-11-Pressekonferenz ARD und ZDF Fußball-EM 2016 RalfR-WAT 7205d.jpg
Kahn në stërvitje me Gjermaninë gjatë Euro 2004
Të dhënat personale
Emri i plotëOliver Rolf Kahn [1]
Data e lindjes (1969-06-15) 15 Qershor 1969 (52 vjeç)
Vendi i lindjesKarlsruhe, Gjermania
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniPortier
Karriera në rini
1975–1987Karlsruher SC
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1987–1990Karlsruher SC II73(0)
1987–1994Karlsruher SC128(0)
1994–2008Bayern München429(0)
Gjithsej630(0)
Ekipi kombëtar
1995–2006Gjermania86(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Oliver Rolf Kahn ka lindur në Karlsruhe të Gjermanisë më 15 qershor 1969. Ai ka luajtur në futboll si portier dhe ka korrur 24 fitore,madje mund të konsiderohet si portieri më i mirë i të gjithë kohërave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. fq. 12. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 nëntor 2013. Marrë më 9 shtator 2013. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)