Rrapeza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrapëza)
Shko te: navigacion, kërko
Rrapezë
Ανθούσα
Fshat
Vendndodhja
Rrapezë is located in Greqia
Rrapezë
Rrapezë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 218 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 17′ 48″ Veri

20° 22′ 17″ Lindje

Popullsia 689 banorë

Rrapezë, (greqisht: Ανθούσα/Anthoúsa), është fshat në Qarku i Prevezës, Greqi. Fshati ishte njohur me emrin të vjetër në formën greke, si: Ράπεζα/Rápeza përpara vitin 1927.[1]
Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Tito Johala (gr: Τίτος Γιοχάλας) - lindur 1942 në Janinë dhe me origjin nga Rrapeza. Albanolog dhe akademik.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]