Komuna e Çuçerit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna e Çuçer-Sandevës)
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Çuçerit


Komuna e Çuçerit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Çuçer. Pas Luftës së Dytë Botërore në gjuhën maqedonisht është bashkangjitur emrit të komunës Çuçer fjala Sandevë (Сандево/Sandevo), emëruar pas një partizane komunist Aleksandar Urdarevski prej ajo rajon.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Çuçerit ka një pozitë gjeografike te mire per industrializim dhe per nji zhvillim te hovshem eshte afer kufirit me republiken e kosoves dhe sipas pozites eshte e pershtatshme

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Çuçerit jetojnë 8493 banorë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së Çuçerit më së shumti merret me ... me shum jetojne shqipare

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Çuçerit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi