Njësitë bashkiake të Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njësitë administrative
Njësitë administrative

Qyteti i Tiranës ndahet në 14 njësi urbane.[1]

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia[1] Lagjet Popullsia sipas MPVD[1] Popullsia sipas Bashkisë së Tiranës (2007)[2]
Tirana 1 Ali Demi 70.000 51.007
Tirana 2 Qyteti Studenti, Sauku 35.000 72.801
Tirana 3 Xhamlliku 32.000 43.100
Tirana 4 Babrruja, Alliasi, Kinostudio 56.000 66.795
Tirana 5 Selita, Tirana e Re 54.000 74.936
Tirana 6 Kombinati, Yzberishti 46.000 60.384
Tirana 7 Ish-Fusha e Aviacionit, 21 dhjetori 46.000 61.362
Tirana 8 Selvia, Medreseja 35.000 37.931
Tirana 9 Brraka 41.000 51.599
Tirana 10 Qendra 24.000 26.457
Tirana 11 Lapraka, Instituti, Bathorja 54.000 61.095
Tirana 12
Tirana 13
Tirana 14
Qyteti 493.000 607.467

Funksionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zbatojnë aktet e këshillit të njësisë bashkiake.
 • Zbatojnë aktet e këshillit të njësisë bashkiake.
 • Merrin masa për përgatitjen e mbledhjes së këshillit, në përputhje me rendin e ditës së përcaktuar nga këshilli, si dhe për probleme që kërkon ai vet.
 • Raportojnë para këshillit gjendjen ekonomike e financiare, aq herë sa kërkohet prej tij, por jo më rrallë se një herë në 6 muaj.
 • Raportojnë para këshillit, aq herë sa kërkohet prej tij, për problemet që kanë të bëjnë me kompetencat dhe detyrat e njësisë.
 • Emërojnë dhe shkarkojnë zëvendëskryetarin e njësisë bashkiake.
 • Emërojnë dhe shkarkojnë personelin e administratës së tyre, përveç rasteve kur parashikohet ndryshe në ligj.
 • Ushtrojnë të drejtat dhe sigurojnë plotësimin e të gjitha detyrimeve që i janë ngarkuar njësisë bashkiake.
 • Marrin masa për kualifikimin dhe trajnimin e personelit të administratës, të institucioneve sociale, kulturore e sportive.
 • Kthejnë për rishqyrtim në këshill vendimet e këshillit të njësisë kur ato cënojnë interesat e bashkisë.
 • Njoftojnë kryetarin e bashkisë për të gjitha shkeljet e akteve ligjore e nënligjore që vërehen në njësinë bashkiake, zgjidhja e të cilave varet nga bashkia.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Sipas Ministrisë e Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit
 2. ^ "www.tirana.gov.al" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 qershor 2011. Marrë më 19 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)