Wikipedia:Stampat e datave/Janar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Janar.

Abraham Linkoln
Mussolini dhe Hitleri
Isac Newton


George Washington
Teritori Hexhaz, përkatësisht Arabia Saudite.
 • 1835 - Borxhi kombëtarë i ShBA-ve për herë të parë dhe të vetme është 0 (zero).
 • 1926 - Abdul-Aziz ibn Saud u bë mbret në Hexhaz dhe e riemëroi vendin Arabia Saudite. (Në figurë)
 • 1959 - Fidel Kastro mori pushtetin në Kubë.
 • 1982 - AT&T u pajtua që të ndahet në njëzet e dy divizione.
 • 1994 - Kosmonauti rus Valeri Polyakov u largua me Soyuz TM-18 nga Toka për në stacionin hapsinor Mir. Ai qëndroi në hapësirë gjer më 22 mars të vitit 1995 duke vënë rekord 437 ditësh të qëndrimit në hapësirë.
Aeroplani luftarak Avro Lancaster.
Shenja dalluese e Wikipedias.
 • 1776 - Thomas Paine botoi veprën Common Sense.
 • 1870 - John D. Rockefeller inkorporon kompaninë Standard Oil.
 • 1863 - Në Londër u hap metro e parë në botë.
 • 1899 - U themelua fraterniteti Tau Kappa Epsilon.
 • 1920 - Në Zhenevë u themelua Lidhja e kombeve.
 • 1927 - U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.
 • 1989 - Trupat kubaneze filluan të largohen nga Angola.
 • 2001 - Wikipedia fillon si pjesë e projektit Nupedia. Bëhet faqe në vete pesë ditë më vonë. (figura)
Ish komora egazit në Burgun Shtetërorë në San Quentin.
Malcolm X
Banorë të Burundit.
 • 27 p.e.s.: Në Romë mori fund Republika Romake.
 • 532: Në Konstantinopojë (Stambolli i sotshëm) filloi kryengritja e Nikës.
 • 1902: Në Berlin hapet shkolla e parë fillore „Freie Hochschule“.
 • 1957: Firma Wham-O prodhon Frisbee-n e parë.
 • 1963: Halili dhe Hajria vepër baleti shqiptar, u vu për herë të parë në skenën e baletit.
 • 1963: Kryetari i parë i shtetit Togo, Sylvanus Epiphanio Olympio vritet nga puçistët.
 • 1980: Në Karlsruhe themelohet partia e të gjelbërve gjerman (Die Grünen).
 • 1994: Cyprien Ntaryamira bëhet kryetari i ri i Burundit. (figura)
Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe.
 • 1832 - Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe shkroi tregimin e tijë të parë të shkurtër "Metzengerstein". (figura)
 • 1943 - LDB: Franklin D. Roosevelt dhe Winston Churchill filluan Konferencën e Kazablankës për të diskutuar strategjinë dhe për të studjuar fazën e ardhshme të luftës.
 • 1954 - Hudson Motor Car Company u bashkua me Nash-Kelvinator Corporation dhe formuan American Motors Corporation.
 • 1975 - Lesley Whittle u kidnapua nga Donald Neilson, i njohur si "the Black Panther" (shqip: Panteri i Zi).
 • 1994 - Presidenti amerikan Bill Clinton dhe ai rus Boris Yeltsin nënshkruan Marrëveshjen e Kremlinit.
Pamje e Pentagonit
Adolf Hitler, themelues i nazizmit.
 • 1945 - Adolf Hitler kaloi në bunkerin e tijë nëntokësor të ashtuquajtur Führerbunker.
 • 1956 - Presidenti egjitas Gamal Abdal Nasser pretendon të çlirojë Palestinën nga hebrenjtë.
 • 1969 - Studenti çek Jan Palach bëri vetëvrasje duke bërë vetë flijim në Pragë, në protestë kundër okupimit sovjetik.
 • 1970 - Buckminster Fuller fitoi Medaljonin e Artë nga Instituti Amerikan i Arkitekturës.
 • 1991 - SHBA-të dhe aleatët e sajë filluan Luftën e Gjirit me sulme masive ajrore.
 • 2001 - Presidenti Laurent-Désiré Kabila u vra nga një nga truprojat e tija.
Busti i Oktavianit, perandorit romak.
 • 38 p.e.s. - Oktaviani u martua me Livia Drusilla. (figura)
 • 1595 - Henri IV i Francës i shpalli luftë Spanjës.
 • 1605 - Për herë të parë u botua Don Quixote.
 • 1945 - Diplomati suedez Raoul Wallenberg u zhduk në Hungari duke qenë nën mbikëqyrjen ruse.
 • 1995 - Dridhja e tokës më intenzitet prej 7.3 shkallësh në Kobe, Japoni shkaktoi dëme materiale dhe gjetën vdekjen 6,434 njerëz.
 • 2002 - Eruptoi vullkani Mount Nyiragongo në Kongo duke lënë rreth 400,000 njerëz pa shtëpi.
Shtrirja gjeografike e Prusisë. (në të kaltër).
 • 1535 - Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, që është kryeqyteti i Perusë.
 • 1701 - Frederick I u bë mbret i Prusisë. (figura)
 • 1778 - James Cook ishte evropiani i parë që zbuloi ishujt Hawaii, të cilët i emëroi "Ishujt Sanduiç".
 • 1919 - Ignacy Jan Paderewski u bë kryetare e Polonisë së pavarur.
 • 1990 - Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI për posedim narkotikë.
 • 1997 - Norvegjezi Boerge Ousland u bë personi i parë që kaloi Antarktikun i vetëm dhe i pa ndihmuar.
 • 2002 - Lufta civile në Sierra Leone u shpall si e përfunduar.
Kompjuteri Apple Lisa nga Apple Inc.
 • 1977 - Në Majami, Florida ra bora e parë.
 • 1915 - Georges Claude patentoi gypat e neonit të përdorura për reklamim.
 • 1935 - Coopers Inc. për herë të parë në botë shiti veshje të brendshme.
 • 1953 - 68% e të gjitha televizioneve në ShBA u kyçën me serialin komik I Love Lucy që të shohin Lucy si lindë.
 • 1977 - Ra bora e parë dhe e vetme e njohur në historinë e qytetit Miami, Florida. Reshje kishte gjithashtu edhe në Bahamas.
 • 1983 - U paraqit Apple Lisa, kompjuteri i parë personal i kompanisë Apple Inc. i cili kishte grafikë dhe miun kompjuterik.
Qendra e Berlinit.
 • 1840 - Uiliami II u bë Mbreti i Holandës.
 • 1841 - Ishulli Hong Kong u okupua nga Britania e Madhe.
 • 1937 - Franklin Roosevelt u zgjodh për herë të dytë Presidenti i Shteteve të Bashkuara.
 • 1944 - LDB: Forcat Ajrore Mbretërore hodhën 2,300 tonë bomba mbi Berlin. (figura)
 • 1961 - Xhon Kenedi në moshën 43 vjeçare inagurohet për kryetarë të SHBA-ve, e që ishte kryetari më i ri në historinë e SHBA-ve.
 • 1991 - Sudani vuri sheriatin si ligj shtetërorë.
 • 1992 - Air Inter Flight 148 u rrëzua në Strasbourg, Francë duke lënë të vdekur 82 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekipit.

Ngjarje[përpunoni burim]

Columbia Phonograph
 • 1889 - Columbia Phonograph u formua në Washington, DC. (figura)
 • 1983 - Björn Borg u pensionua nga tenisi pas të fituarit të pes titujve në kampionatin në.
 • 1987 - Politikani i Pensilvanisë R. Budd Dwyer vrau veten gjatë pres konferencës.
 • 1990 - Robert Tappan Morris, Jr. u akuzua për emetimin e krimbit në internet në vitin 1988.
 • 1997 - Madeleine Albright u bë gruaja e parë sekretare e Shteteve të Bashkuara.
 • 2007 - Hapet gjykimi i vrasësit serik kanadez Robert Pickton në New Westminster, British Columbia, Kanada.
Kornizë Java.
Alfred Hitchcock në dyllë te Madame Tussaud′s
 • 1927 - Regjisori Alfred Hitchcock paraqiti filmin e tijë të parë The Pleasure GardenAngli.
 • 1972 - Komandanti japonez Shoichi Yokoiu gjet i fshehur në xhumngëll në Guam ku fshihej që nga LDB.
 • 1984 - Kompjuteri i parë Apple Macintosh paraqitet në shitje.
 • 1993 - Gazetari dhe skrimtari turk Uğur Mumcu u vra me veturë bombë në Ankara, Turqi.
 • 1996 - Kryeministri polak Jozef Oleksy akuzohet për spiunim për Moskën.
Zbuluesi i madh amerikan Thomas Alva Edison
Ranger 3.
Portret i dijetarit Xhordano Bruno
 • 661 - Përdundoi epoka e kalifatit Rashidun me vdekjen e Ali Ibn Ebi Talibt.
 • 1593 - Vatikani hapi gjykimin 7 vjeçar kundër dijetarit Xhordano Bruno. (figura)
 • 1695 - Mustafa II u bë sulltan i Perandorisë Osmane, pas vdekjes së sulltanit Ahmed II. Mustafa udhëhoqi gjer në vdekjen e tij në vitin 1703.
 • 1785 - U themelua universiteti i parë publik në ShBA, Universiteti i Gjeorgjisë.
 • 1939 - U realizua fluturimi i parë i Lockheed P-38 Lightning.
 • 1967 - Më shumë se gjashtëdhjetë kombe nënshkruan marrëveshjen për ndalimin e armëve nukleare në hapësirë.
 • 1547 - Vdiq Henry VIII. Djali i tij 9 vjeçar, Edward VI u bë mbret.
 • 1878 - Yale Daily News u bë gazeta e parë e përditshme e një kolegjit në ShBA.
 • 1920 - Punimet filloi Kongresi i Lushnjës të cilat zgjatën deri me 31 janar të atij muaji.
 • 1933 - Emri Pakistan për herë të parë u përdor nga Choudhary Rehmat Ali Khan dhe u pranua nda muslimanët e Indisë të cilët më vonë e përodrën si emër të lëvizjes për pavarësi, Lëvizja e Pakistanit.
 • 1997 - U arrestua për herë të katërt Nait Hasani. Kësaj here Naiti kindapohet dhe për një muaj nuk është ditur asgjë për fatin e tij. (figura)
Pamja e brendshme e teatrit "Feliks" në vitin 1837.
 • 1635 - Themelohet Akademia Franceze, një nga shoqëritë letrare më të famshme në Evropë
 • 1861 - Kansas u bë shteti i 34 i ShBA-ve.
 • 1896 - Mjeku amerikan Emil Grube u bë i pari që përdori rrezatimin për kurimin e kancerit të gjirit në klinikën e tij Rose Lee të Çikagos.
 • 1911 - U botua në Sofje gazeta e përjavshme politike, shoqërore, kulturore, letrare "Liria e Shqipërisë"
 • 1996 - Teatri i Operës së Venedikut. Feliks, u shkatrrua nga zjarri për herë të dytë në historinë e tij. (figura)
Kometa Hyakutake
 • 1661 - Oliver Cromwell ritualisht u ekzekutua dy vite pasi kishte vdekur.
 • 1933 - Adolf Hitler bëhen kryeministër së Gjermanisë.
 • 1948 - U vra pacifisti hindus Mohandas Karamchand Gandhi nga ekstremisti hindus Nathuram Godse.
 • 1982 - Richard Skrenta shkroi kodin e virusit të parë kompjuterik që është 400 rreshta i gjatë.
 • 1994 - Péter Lékó u bë mjeshtër i madh i shahut, më i riu në botë në atë kohë.
 • 1996 - Kometa Hyakutake u zbulua nga astronauti amator japonez Yuji Hyakutake. (figura)
 • 2003 - Belgjika legalizoi ligjshëm martesën e gjinisë së njëjtë.
Seriali i animuar Family Guyy.
 • 1930 - 3M filloi reklamimin e Scotch Tape.
 • 1946 - Me kushtetutën e re Jugosllavia u bë konfederatë gjashtë republikëshe.
 • 1950 - Presidenti amerikan Harry S. Truman deklaroi se do të zhvillonin bombë hidrogjeni.
 • 1958 - Shtetet e Bashkuara lëshuan satelitin e tyre të parë në orbitë rreth Tokës.
 • 1990 - U hap për herë të parë ushqimore McDonald's në Bashkimin Sovjetik, në Moskë.
 • 1999 - Seriali Family Guy debutoi në televizionet amerikane. (figura)