Wikipedia:Stampat e datave/Qershor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Qershor.

James Madison
Giuseppe Garibaldi i plagosur
 • 455 - Vandalët hyjnë Romë , dhe plaçkitjen e qytetit për dy javë.
 • 1098 - Kryqëzata e parë.
 • 1882 - vdes Giuseppe Garibaldi, gueril italian luftar per liri dhe baba i Italisë.
 • 1946 - Lindja e Republikës italiane, Pas referendumit mbreti i Italisë Umberto di Savoia II iku në mërgim.
 • 1955 - BRSS dhe Jugosllavia nënshkruajnë deklaratën e Beogradit dhe kështu normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, ndërprerë që nga viti1948.
 • 1899 - Mbylli sytë në Vjenë kompozitori i madh Johan Shtraus i Ri, i cili, duke vazhduar veprën e familjes së tij, krijoi mjaft vepra muzikore, ku spikasin të gjitha llojet e vallëzimit, kryesisht valse, si: "Karnevalet në Romë", "Flederman", "Janhka" apo i madhërishmi "Danubi blu".
 • 2006. - Mali i Zi ndahet nga Srbia dhe Mali i Zi.
 • 1924 - vdes Franz Kafka, shkrimta çek.
Robert F. Kennedy
George W. Bush
Charles Dickens
League of Prizren building.jpg
Beqir musliu-2.252x346.jpg
Flag of NATO.svg
 • 1999 - NATO hyri në Kosovë.
 • 1924 - Qeveria e sapoformuar (pas revolucionit të Qershorit) e kryesuar nga Fan Noli, shpalli programin e saj prej 20 pikash. Nëpërmjet tyre garantohej përmirësimi i jetës së vendit.
 • 1924 - Lind George Herbert Walker Bush - Ish-president i amerikës
 • 1920 - Avni Rrustemi vrau në Paris Esad Pashen.
 • 1978 – Forcat e Ushtrisë së Izraelit tërhiqen nga Libani.
 • 1934 –Adolf Hitleri dhe Benito Mussolini takohen ne Venecia, Itali; Musolini më vonë e përshkruan diktatorin gjerman si një majmun të vogël qesharak.


Che2.jpg
Stema e Republikës së Kosovës
Adam Smith
Statuja e Lirisë
Paul McCartney
Hashim Thaçi


WikimediaBenazir Bhutto


Dan Brown


Fadil Vokrri
Grover Cleveland


Michael Jackson (Maikël Jeksën)
 • 1847 – Robërit zezak të liruar nga SHBA-të, themelues të Liberisë, shpallën këtë shtet të Afrikë Republikë të Pavarur. Në të njejten ditë të vitit 1862, Liberinë e njohin edhe SHBA-të.
 • 1991Slovenia dhe Kroacia shpallen pavarsinë nga Jugosllavia.
 • 1950 – Me një forcë ushtarake prej mbi 100.000 trupash, Koreja Veriore sulmon fqinjin e vet jugor, duke e filluar në këtë mënyrë edhe zyrtarisht luftë ndërmjet dy Koreve. (Në Figurë)
 • 1975Mozambiku shpall pavarësinë nga Portugalia.
 • 1985 – Policia britanike arreston 13 persona për lidhjet e tyre me IRA-n kryengritëse, e cila kishte filluar një fushatë masive të bombardimeve në vend.
 • 1997 – Hulumtuesi francez i gjallesave të nëndetshme dhe oqeanografike, Jacques Cousteau, ndërron jetë në SydneyAustralisë, në moshën 43-vjeçare.
 • 2009 – Përurohet autostrada Rrëshen - Kalimash. Rruga e " Bashkimit kombëtarë".
Republika e Malit të Zi
Prenk Jakova


Otto Hahn dhe Lise Meitner
 • 1944 - Lufta e Velegllavës. Ndeshja e parë, më e madhe, e mbrojtësve të kufirit shqiptar me njësitë sulmuese të armikut komunisto‑çetnik serb, ka filluar me sulmin në pozicionet e Kikës
 • 2001 - U burgossh kryetari i Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviqi, dhe iu dorëzua Gjykatës Ndërkombtare për krime në Hagë, kryetari i parë i një shteti që i është dorëzuar gjygjit ndërkombëtar.
 • 1968 - vdiq Otto Hahn, kimist dhe fizikan gjerman.Jürgen Klinsmann
 • 1960 - Republika e Kongos shpall pavarësinë.
 • 1964 - lindi Jürgen Klinsmann, futbollist dhe trener gjerman.
 • 1966 - lindi Mike Tyson, bokser amerikan.
 • 1997 - Britania ktheu Hong-Kongun përsëri në qeverisje të Kinës.
 • 2004 - Fluturakja hapësinore eNASA-s “Cassini” kaloi nëpër unazat e Saturnit dhe në orbitë të saj, në studimin më të hollësishëm të bërë ndonjëherë në planetin e gjashtë më të largët të Tokës.