Betim Muço

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betim Muço
Emri Betim
Mbiemri Muço
Lindur më 1947
Lindur në Tiranë
Vdiq më 2015
Kombësia shqiptare
Shtetësia shqiptare, SHBA
Profesioni shkrimtar, sizmolog

Betim Muço (Tiranë, 21 janar 1947 - Rockville, MD 15 janar 2015) ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe sizmolog shqiptar.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Tiranë më 1947. Studioi për fizikë në Universitetin e Tiranës. Punoi fillimisht si mësues në Krujë. Nga 1974 deri në 2001 punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në Tiranë, ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.

Nga viti 2001 jetoi e punoi në SHBA. U nda nga jeta më 15 janar 2015.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rrugëve të atdheut, (1967) [1]
 • Etyde, (1972) [1]
 • Ekspres, (1975)
 • Tregime, (1978)
 • Kokrra gruri (1978) [1]
 • Ditë që vështrojnë larg (1982) [1]
 • Eshtë se ç'na është (1984)
 • Ditëlindja e këngës (1983) [1]
 • Plumbi i germave (1986) [1]
 • Gjurma e vetëtimës (1986)
 • Bota në sytë e Dolës (1986)
 • Në udhën time (1988) [1]
 • Ëndrrat e fëmijëve (1989) [1]
 • Mall për njerëz (1989) [1]
 • Ekuinokset (1990) [1]
 • Tempujt e mosharrimit (1990)
 • Hiroshima jashtë meje (1995)
 • Penda e pulëbardhës (1996)
 • Karusel (1997)
 • Sirtarët (1999)
 • Rrefenjat e Hamburgut (2007)
 • Bumerang (2009)
 • Yjet janë fare pranë' (2017)
 • Mësimet e natës 101 përrallat e fëmijëve të mi (2017)

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]