Boshlani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Boshlan
Fshat
Vendndodhja
Boshlan is located in Kosova
Boshlan
Boshlan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Boshlan është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrihet në malet e Albanikut, i vendosur kryesisht në një luginë të rrethuar me male, rreth 17 km në verilindje të Vushtrrisë. Është vendbanim i tipit të dendur.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshatarët kryesisht mirreshin me bujqësi dhe blegtori dhe me shitjen e drunjëve që kishin në malet për-rreth.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë vendbanim kan jetuar Familjet: Latifi, Mehmeti, Shabani dhe Halili. Të gjithë këto familje i Perkasin Fisit Berishë. Fshati është i ndarë në dy lagje. Lagjja e vogël (Mahalla Avdiu) , dhe lagjja e madhe, (Latifi). Distanca midis dy lagjeve është rreth 200 metra.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]