Tërllobuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tërllobuq
Buçaj
Fshat
Vendndodhja
Tërllobuq is located in Kosova
Tërllobuq
Tërllobuq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 52′ 28″ Veri

20° 58′ 24″ Lindje

Tërllobuq është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Buçaj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para luftës së Kosovës në fshat jetonin mbi 100 banorë të cilët u larguan nga fshati për shkak të kushteve të vështira për jetesë.

Fshati është me 24 banorë në komunën e Vushtrrisë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]