Jump to content

Ashlani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ashlan
Ashlan
Fshat

Ashlan është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Ky vendbanim është po ashtu, mjaft i vjetër. Përmendet në vitin 1455 kur i kishte pasur 42 familje, që do të thotë se ishte aq i madh sa ishte asokohe Gjilani. Ai shtrihet rrëzë malit Çyçavicë dhe është rreth 7 km në perëndim të Vushtrrisë. Këtu gjenden disa vende hidrografike interesante sikurse: Përroi i Davidit, Përroi i Milicës, etj. [1]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]