Pantina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pantinë
Fshat
Vendndodhja
Pantinë is located in Kosova
Pantinë
Pantinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Artakoll
Lartësia 521 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 2″ Veri

20° 54′ 9″ Lindje

Pantinë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Ky lokalitet është mjaft i vjetër. Përmendet në shekullin XIV dhe në atë XV. Në shekullin XV u konstatua se kishte dy Pantina. Njëra (Pantina e Epërme) i kishte pasur 9 familje, kurse tjetra (Pantina e Poshtme) I kishte pasur 43 familje. Ky vend pupollohet nga shqiptarët dhe serbët, ku përveq këtyre kishte edhe disa familje muhaxhire si: Kolludrët, Pllanalitë, Shulemajët.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]