Pantina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pantinë
Fshat

Pantinë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Ky lokalitet është mjaft i vjetër. Përmendet në shekullin XIV dhe në atë XV. Në shekullin XV u konstatua se kishte dy Pantina. Njëra (Pantina e Epërme) i kishte pasur 9 familje, kurse tjetra (Pantina e Poshtme) I kishte pasur 43 familje. Ky vend pupollohet nga shqiptarët dhe serbët, ku përveq këtyre kishte edhe disa familje muhaxhire si: Kolludrët, Pllanalitë, Shulemajët.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]