Skoçani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skoçan
Çukas
Fshat

Skoçan është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Çukas.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet e para të këtij fshati janë Kasumi, Lahu dhe Imeri. I pari i fshatit ishte Mehmeti, i cili e bleu këtë fshat në vitin 1860, pas zhvendosjes nga fshati Pasomë, ku ai dhe pjesëtarë të tjerë të fisit Berisha ishin vendosur. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skoçani është një fshati i themeluar nga disa anëtarë të fisit Berishë që erdhën nga Malësia e Madhe, ku fillimisht u vendosën në Pasomë ku u përzënë nga banorët e këtij fshati për t'u vendosur pastaj në Skoçan.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Urošević, Atanasije (1965). Kosovo. Beograd: Naučno delo. COBISS.SR 155363340

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]