Beçuku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beçuk
Fshat
Vendndodhja
Beçuk is located in Kosova
Beçuk
Beçuk
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Artakoll
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 43′ 35″ Veri

20° 58′ 15″ Lindje

Beçuk është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Beçuk është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 99.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]