Kurillova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kurillovë
Kurillë
Fshat
Vendndodhja
Kurillovë is located in Kosova
Kurillovë
Kurillovë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 54′ 55″ Veri

21° 2′ 7″ Lindje

Kurillovë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kurillë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kurillova është vendbanim i tipit të shpërndarë i cili shtrihet në masivin malor të Albanikut, rreth 18 km në verilindje të Vushtrrisë. Mikrotopinimet më të njohura janë: Kroni i Hajdukut, Përroni i Hithave, Rrezja e Hasanit, Zabeli i Zotnisë, Vrella e Salihit, Kroni te Pusat, Bregu i Zukës, Kroni i Madh, Kroni i Latifit, Rakiqe, Reka e Skromës, Osoja, Kodra e Hasan Kaçanollit, Vrella e Kurillovës, Përroni i Arave, Baçka, Ku u vra Tahir Baçka etj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]