Claudio Marchisio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Claudio Marchisio

Marchisio me Zenitin në vitin 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëClaudio Marchisio[1]
Datëlindja (1986-01-19) 19 janar 1986 (38 vjeç)
VendlindjaTorino, Itali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1993–2005Juventus
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2018Juventus294(33)
2007–2008Empoli (huazim)26(0)
2018–2019Zenit Saint Petersburg9(2)
Gjithsej329(35)
Karriera ndërkombëtare
2007–2008Italia U2114(1)
2009–2017Italia55(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 9 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 7 qershor 2017

Claudio Marchisio (Italisht: ˈklaudjo marˈkiːzjo];[3][4] lindur më 19 janar 1986) është një ish futbollist profesionist italian i cili luante si mesfushor. Një lojtar i dalë nga akademia e të rinjëve të Juventusit, Marchisio e ka shpenzuar pothuajse të gjithë karrierën e tij me klubin e qytetit të lindjes, me përjashtim të një sezoni si i huazuar te Empoli, duke fituar shtatë tituj rresht të Serie A nga viti 2012 e deri në 2017, si dhe katër Coppa Italia resht nga viti 2015 e deri në 2018. Ai ishte zëvëndës-kapiteni i tretë i ekipit, mbrapa mbrojtësit Giorgio Chiellini, para se të largohej në vitin 2018, duke firmosur në Rusi me Zenit Saint Petersburg.

Që kur bëri sezonin e tij të parë si protagonist në 2008–09, Marchisio është krahasuar shpesh nga media italiane me ish mesfushorin e Juventusit dhe Italisë Marco Tardelli, për shkak të energjisë, stilit të lojës këmbëngulës, leximit të mirë të lojës, dhe si aftësive të për të kaluar lehtësisht nga mbrojtja në sulm.[5][6][7] Ai është një lojtar i cili zotëron ndërhyrje të forta, shkathësi, vizion dhe teknikë të mirë; këto aftësi ai i kombinon me pozicionimin në disa pozicione të mefsushës, përfshirë rolet si mesfushor mbrojtës ose organizator, pavarësisht se roli i tij i parapëlqyer është në qëndër.[8] Edhe pse është këmbë-dhjathtë, ai është i aftë të luajë edhe me të majtën, e vërtetuar kjo nga gjuajet pa ngurrim nga brënda dhe jashtë zonës, sa herë që ka mundësi.[9]

Në nivel ndërkombëtar, Marchisio ka përfaqsuar Italinë në Lojërat olimpike 2008 dhe edicionet 2010 dhe 2014FIFA Kupës së Botës; ai gjithashu ka luajtur edhe në UEFA Euro 2012, duke marrë medaljen e argjendë të finalistit, si dhe në FIFA Kupën e Konfederatave 2013, ku mori medaljen e bronztë për vendin e tretë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio lindi në Torino, dhe është fëmija më i vogël nga tre i familjes Marchisio. Ai u rrit në komunat Chieri dhe Andezeno, ku familja e tij jetojne dhe drejtonte një biznes familjar.[10][11][12][13] Familja e tij ishte tifoz me Juventusin dhe kishin bileta sezonale, kurse Claudio ishte djaloshi i topave në Stadio delle Alpi. Si fëmijë, ai ishte i interesuar në disa sporte por vazhdoi me futbollin ku u bashkua me ekipin e të rinjëve të Sisport, para se në moshën shtatë vjeç të zbulohej nga vëzhguesit e Juventusit.[12][14][15] Marchisio ishte gjithashtu një vrapues i distancave të mesme dhe skiator, kurse në muajtë e verës bëntë kurs për topograf pas mbarimit të shkollimit të detyrueshëm në moshën 16 vjeç. Këtë ai e bëri në rast se karriera e tij në futboll nuk do të vazhdonte, por në fund ai e ndërpreu këtë gjë dhe u përqëndrua tërësisht në futboll.[9]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juventus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004–2007: Debutimi dhe vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kohës në akademi, Marchisio luajti si sulmues dhe trequartista (mesfushor sulmues), duke e përshtatur veten pas idhullit të tij Alessandro Del Piero.[16] Megjithatë, në moshën 16 vjeç, ai u zhvendos në rolin e mesfushorit për shkak të fizikut të tij të hollë.[17][18] Ai u thirr në disa seanca stërvitore me ekipin e parë nga trajneri Fabio Capello gjatë sezoneve 2004–05 dhe 2005–06, duke marrë edhe një numër ekipi. Ai ishte në stol për herë të parë në një ndeshje kundër Cagliarit, por nuk debutoi dot.[19] Po në atë sezon, ai ishte kapiten i ekipit të të rinjëve që fitoi titullin e Campionato Nazionale Primavera për herë të parë pas 12 vitesh në sezonin e tij të fundit me ekipin e të rinjëve.

Pasi u zgjodh në ndeshjet miqësore para-sezonale, Marchisio u bë lojtar i përhershëm i ekipit të parë pas rënjes së Juventusit në Serie B për shkak të skandalit të Calciopolit, duke marrë fanellën me numrin 15. Më 19 gusht 2006, ai debutoi zyrtarisht me ekipin e parë në ndeshjen e raundit të parë të Coppa Italias, duke hyrë në minutat e fundit të fitores 3–0 kundër Martinës. Në shtator, ai luajti si kapiten për herë të fundit me ekipin Primavera në ndeshjen e Supercoppa Primaveras, ku Juventus mposhti 5–1 Interin.[20] Debutimi i tij në kampionat erdhi më 28 tetor kundër Frosinones, duke hyrë në minutat e fundit në vend të David Trezeguet, kurse një javë më vonë luajti ndeshjen e parë si titullar kundër Brescias. Me kalimin e kohës, Marchisio fitoi vendin si titullar në mesfushë nën drejtimin e trajnerit Didier Deschamps.[13] Ai e mbylli sezonin me një asist të bukur për golin e parë të Del Pieros në fitores 5–1 kundër Arezzos,[21] një rezultat që i siguroi ekipit rikthimin matematikisht në elitë.

2007–2008: Huazimi te Empoli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 korrik 2007, Marchisio sëbashku me mesfushorin tjetër Sebastian Giovinco, një shok brënda dhe jashtë fushe, u huazuan te Empoli për sezonin 2007–08 me qëllim për të fituar përvojë.[22][23] Ai debutoi në Serie A më 26 gusht kundër Fiorentinës, kurse debutimin evropian e bëri një muaj më vonë kundër FC Zürich të vlefshme për Kupën UEFA. Pavarësisht se nuk shënoi, ai regjistroi dy asiste dhe luajti rregullisht si titullar në ekipin toskan të drejtuar fillimisht nga Luigi Cagni dhe më pas nga Alberto Malesani. Megjithatë, Empoli nuk siguroi dot mbijetesën dhe u rrëzua, duke bërë që Marchisio të thirrej sërisht te Juventusi nga trajneri i ri Claudio Ranieri.

2008–2009: Rikthimi te Juventusi dhe shpërthimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio duke luajtur për Juventusin në një ndeshje kundër Barit në vitin 2009.

Pas një sezoni pozitiv te Empoli, Marchisio u rikthye te Juventusi për sezonin 2008–09 dhe bëri një debutim mbreslënës në UEFA Ligën e Kampioneve, duke luajtur 90 minuta të plota në ndeshjen e kthimit të raundit të tretë kualifikues kundër Artmedia Petržalka. Në nëntor, ish sulmuesi i Milanit dhe Fiorentinës Stefano Borgonovo shkuajti për të në La Gazzetta dello Sport: "Marchisio ka gjithçka të nevojshme për të luajtur në nivele të larta... [ai] ka personalitet, më kujton të madhin Marco Tardelli."[5] Nën drejtimin e Ranierit, ai arriti të sigurojë një vend titullari në mesfushë, kjo edhe falë dëmtimeve dhe vështirësive të mesfushorëve të tjerë. Ai e forcoi pozitën e tij pas një paraqitjeje mbreslënëse kundër Milanit, duke marrë vlersime pozitive nga media.[24] Ai u bë edhe një lojtar i preferuar i tifozerisë bianconero, të cilët e zgjodhën atë si lojtarin më të mirë të muajit dhjetor në uebfaqen e klubit.[25] Pesë ditë pas ditëlindjes së tij të 23të, ai shënoi golin e parë në Serie A, atë të fitores në ndeshjen kundër Fiorentinës.[11][26][27] Pas më pak se një javë, ai u shpërblye me një kontratë të re pesë-vjeçare.[14][28] Sezoni i tij më pas u ndërpre nga disa dëmtime të vogla në prill, duke e lënë jashtë fushave të lojës për gati një muaj; ai u rikthye në formac në ndeshjen e javës së parafundit kundër Sienës, duke shënuar një gol që ndoq nga një asist për kapitenin Del Piero në një fitore 3–0 jashtë fushe.[29] Në ndeshjen e fundit të sezonit, ai asistoi golin e Vincenzo Iaquintës në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Lazios, një rezultat që i siguroi ekipin vendin e dytë në kampionat. Pas përfundimit të sezonit, Marchisio ishte i lidhur me një kalim në disa klube të ndryshme, por drejtori sportiv i klubit Alessio Secco i dha fund zërave duke e vendosur lojtarin në listën e të "paprekshmëve".[30] Performancat e tij pozitive tërhoqën vëmëndjen e trajnerit të kombëtares Marcello Lippi, i cili i dha mundësi të debutojë në kombëtare.

2009–2011: Vështirsitë pas Calciopolit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio duke luajtur në Ligën e Evropës në vitin 2010.

Marchisio vazhdoi të ishte zgjedhje e parë e Ciro Ferrarës dhe më pas Alberto Zaccheronit për shkak të shkathtësisë dhe vazhdimsisë në mesfushë. Ai pati një formë të mirë në nisjen e sezonit 2009–10, duke u shpallur lojtari më i mirë në katër ndeshje rresht si dhe u zgjodh lojtari më i mirë i muajit shtator nga anëtarët e regjistruar të uebfaqes zyrtare të klubit.[31] Megjithatë, në fillim të muajit tetor, ai pësoi një dëmtim në gju në ndeshjen kundër Palermos dhe j'u desh të operohej, duke qëndruar jashtë fushave të lojës për rreth një muaj e gjysëm.[32] Marchisio u rikthye në aksion më 25 nëntor, duke luajtur në minutat e fundit të ndeshjes së fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Bordeaux. Më 5 dhjetor, ai shënoi golin e fitores në fitoren 2–1 në derbin e Italisë kundër Interit, duke shfaqur kontroll të shkëlqyeshëm të topit para se të mposhte portierin kundërshtar Júlio César me një gjuajtje të lehtë që i kaloi sipër trupit.[33] Tre ditë më vonë, ai asistoi golin e vetëm të ekipit në humbjen vendimtare 1–4 kundër Bayern München në Ligën e Kampioneve. Në fund të vitit, ai u shpall lojtari i vitit i Juventusit nga tifozët në uebfaqen e klubit.[34] Më 11 mars 2010, në ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Evropës kundër Fulhamit, Marchisio u bë për herë të parë kapiten i Juventusit pasi Trezeguet i dha shiritin pas daljes së tij në minutën e 62të; zëvëndës-kapitenët Gianluigi Buffon dhe Giorgio Chiellini nuk luajtën për shkak dëmtimi kurse kapiteni Del Piero ishte një zëvëndësim i papërdorur.[35] Ai shënoi gol në barazimin kundër Catanias në ndeshjen e dytë nga fundit si vizitor duke e mbajtur ende Juventusin në vendet e Ligës së Evropës; pavarësisht sezonit poshtë pritshmërive të klubit, Marchisio ishte një nga lojtarët e pakët që nuk u kritikuan masivisht nga media.[36]

Pavarësisht se zhgënjeu në Kupën e Botës 2010, Marchisio e nisi sezonin 2010–11 si titullar nën urdhërat e trajnerit të ri Luigi Delneri. Pas një nisje të ngadaltë, ai nisi të luante në një rol të si mesfushor i hapur. Në shtator 2010, ai luajti ndeshjen e tij të 100të me Juventusin duke shënuar në një fitore 4–0 kundër Udineses.[37] Ai luajti për herë të parë si kapiten nga minuta e parë kundër Romës në prill 2011. Më 17 maj, Juventus njoftoi se Marchisio kishte firmosur një kontratë të re, të përmirsuar, pesë-vjeçare me klubin.[38] Goli i tij me gjysëm-rofeshatë kundër Udineses u zgjodh si goli më i bukur i muajit janar nga tifozët në uebfaqen e tifozëve vecchiasignora.com.[39]

2011–2018: Rikthimi te fitorja dhe largimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio e nisi sezonin 2011–12 duke shënuar në fitoren 4–1 kundër Parma në javën e parë të kampionatit. Nën drejtimin e trajnerit Antonio Conte, një ish lojtar i klubit, ai luajti me saktësi në mesfushë sëbashku me afrimet e reja Arturo Vidal dhe Andrea Pirlo, duke bërë që media dhe tifozët t'a quanin këtë treshe M-V-P.[40][41] Më 2 tetor, ai shënoi dy gola në minutat e fundit të fitores 2–0 kundër Milanit, duke regjistuar dopietën e parë në karrierë.[42][43] Më 20 nëntor, ai shënoi në fitoren 3–0 kundër Palermos duke thyer rekordin personal të katër golave në një sezon. Më vonë, ai shënoi edhe golin e parë në Coppa Italia, atë të fitores kundër Bolonjës në kohën shtesë që ndihmoi Juven të përparonte në çerek-finale.[44] Forma e tij e mirë gjatë pjesës së parë të sezonit bëri që ai të shpërblehej me një nominim për çmimin Serie A Futbollisti italian i vitit si dhe një vend në Ekipin e Vitit të Serie A.

Më 18 mars 2012, ai shënoi golin e parë pas tre muajsh në një fitore 5–0 kundër Fiorentinës; ai j'a dedikoi golin djalit të tij të dytë, i cili kishte lindur disa ditë më para.[45] Ai shënoi golin e nëntë në kampionat në ndeshjen e 200të në karrierë kundër Lecce duke dyshifruar shifrat e tij për herë të parë në karrierë.[46] Në ndeshjen e rradhës ndaj Cagliarit, Marchisio fitoi titullin e tij të parë të Serie A pasi Juventus triumfoi 2–0 si vizitor.[47] Në qershor, pas largimit të ikonës së klubit Alessandro Del Piero, mediat filluan të spekullonin se Marchisio do të "trashëgonte" fanellën me numrin 10, megjithatë, ai refuzoi duke deklaruar se ai është një mefushor dhe jo sulmues dhe se ishte komod me numrin e tij 8.[48]

Ai e nisi sezonin 2012–13 duke qënë kapiten i ekipit në ndeshjen hapëse të kampionatit kundër Parmës. Në nëntor, Marchisio shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampioneve në ndeshjen e fazës së grupeve kundër Nordsjælland.[49] Në fund të vitit, ai ishte një nga katër lojtarët e Juventusit të nominuar për Ekipin e Vitit të UEFA-s si dhe u votua në Ekipin e Vitit të Serie A në ceremoninë e çmimeve Oscar del Calcio.[50] Pavarësisht se luajti më pak krahasuar me sezonin e kaluar për shkak dëmtimi, Marchisio sërisht pati një kontribut të rëndësishëm për Juventusin që fitoi titullin e dytë rresht të Serie A; ai shënoi golin e fitores kundër Sienës dhe një dygolësh kundër Torinos.[51][52]

Marchisio duke luajtur me Juventusin në dhjetor 2013.

Marchisio pësoi një dëmtim në fitoren e Supercoppa Italianas kundër Lazios dhe doli nga fusha pas minutës së 20të.[53] Ky dëmtim ndikoi te mesfushori për pjesën më të madhe të sezonit 2013–14. Ai e shpenzoi pjesën e parë të sezonit duke luftuar me francezin Paul Pogba për një vend titullari, duke bërë që shumicën e ndeshjeve t'i luante si zëvëndësues. Megjithatë, dëmtimi në gju i Vidalit bëri që Marchisio të luante më rregullisht në muajt e fundit ë sezonit. Ai zhvilloi ndeshjen e 200të në Serie A në fitoren 1–0 kundër Bolonjës më 19 prill 2014.[54] Ai shënoi golin e fundit të sezonit për Juventusin në fitoren 3–0 kundër Cagliarit. Marchisio e mbyll sezonin duke fituar kampionatin e tretë rresht, ku zhvilloi 29 ndeshje.

Më 15 shkurt 2015, Marchisio luajti ndeshjen e tij të 200të në Serie A me Juventusin, duke shënuar një nga golat e barazimit 2–2 kundër Cesenës.[55] Në prill, ai u rikthye nga një dëmtim në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Coppa Italias kundër Fiorentinës,[56] duke ndryshuar fatet e ndeshjes; ai fillimisht dha krosimin që solli golin e parë të shënuar nga Alessandro Matri dhe asistoi nga goditja e këndit golin me kokë të mbrojtësit Leonardo Bonucci, duke bërë që Juvja të fitonte 3–0 dhe të shkonte në finale.[57] Megjithatë, ai nuk luajti në finalen e fituar në kohën shtesë ndaj Lazios për shkak kartonësh.[58] Në fund të muajit, sërisht kundër Fiorentinës, Marchisio zhvilloi paraqitjen e 300të me Juventusin në të gjitha kompeticionet.[59] Më 16 maj, ai shënoi gol nga penalltia për herë të parë në karrierë në një fitore kundër Interit;[60] ai zhvilloi gjithsej 35 ndeshje dhe shënoi 3 gola në kampionat, që u fitua nga Juventusi për herë të katërt rresht.[61]

finalen e Ligës së Kampioneve kundër Barcelonës, ai nisi kundërsulmin e golit të përkohshëm të barazimit të shënuar nga Álvaro Morata, por në fund katalanasit shënuan dy gola të tjerë për të fituar 3–1.[62] Megjithatë, performancat e tij në këtë kompeticion bënë që ai të emërohej në skuadrën e sezonit.[63] Marchisio e mbylli sezonin me 52 ndeshje në të gjitha kompeticionet, duke qënë një nga tre lojtarët me më shumë ndeshje të zhvilluar; në përfundim të sezonit, ai u emërua lojtari i sezonit nga ndjekësit e uebfaqes vecchiasignora.com, më e madhja e tifozëve të Juventusit.[64]

Marchisio ishte në qëndër të zërave për një largim të tij të mundshëm nga klubi pasi kontrata e tij skandonte në verën e ardhshme. Megjithatë, më 6 korrik, ai rinovoi me pesë vite të tjera, duke zgjatur qëndrimin e tij në Torino deri në përfundim të sezonit 2019–20.[65] Ai pësoi një dëmtim në muskulin e këmbës së tij të djathtë në ndeshjen e tij të parë të sezonit në shtator kundër Chievos, e cila u mbyll në barazim 1–1 në shtëpi; ky dëmtim e mbajti jashtë fushave të lojës për rreth një muaj.[66] Më 24 nëntor, Marchisio ishte një nga të nominuarit për Ekipin e Vitit të UEFA-s 2015.[67] Ai vazhdoi të vuante me dëmtimet edhe në pjesën e dytë të sezonit, duke bërë të humbiste disa ndeshje të rëndësishe, si ajo e raundit të 16-tave kundër Bayern Munich më 16 mars.[68] Më 17 prill, ai dëmtoi ligamentin anterior cruciate pasi ra keq pas një dueli me Franco Vázquez gjatë fitores 4–0 kundër Palermos, duke humbur pjesën e mbetur të sezonit dhe UEFA Euro 2016.[69] Ai u operua dy ditë më vonë dhe u konfirmua se koha e rikuperimit do të ishte gjashtë muaj.[70] Pasi Juventusi fitoi kampionatin për herë të pestë rresht, kapiteni i klubit Buffon j'a dedikoi trofeun Marchisios.[71]

Marchisio luajti ndeshjen e parë pas gjashtë muajsh më 26 tetor 2016 kundër Sampdorias, e cila u mposht nga Juventus me rezultatin 4–1.[72] Ai shënoi golin e parë pas rikthimit në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Seviljes.[73][74] Gjatë sezonit 2016–17, Marchisio luajti vetëm 29 ndeshje në të gjitha kompeticionet, por arriti dy rekorde personale; ai regjistroi ndeshjen e 250të me klubin më 17 prill në fitoren 2–0 si vizitor kundër Pescarës,[75] kurse më 21 maj, u bë një nga gjashtë lojtarët e klubit që ka qënë pjesë në të gjashtë sezonet ku Juventus ka fituar kampionatin, kjo pas fitores 3–0 në shtëpi kundër Crotones.[76][77] Më 3 qershor, Marchisio luajti në finalen e tij të dytë të Ligës së Kampioneve, por ashtu si dy vite më parë, Juventus pësoi distafë, këtë herë nga Real Madridi me rezultatin 4–1.[78]

Më 17 gusht 2018, disa ditë para fillimit të sezonit 2018–19, u njoftua se Marchisio kishte rënë dakord për të ndërprerë me mirkuptim kontratën e tij me Juventusin, duke i dhënë fund bashkpunimit të tij 25-vjeçar me klubin.[79]

Zenit Saint Petersburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 shtator 2018, Marchisio firmosi një kontratë dy-vjeçare me Zenit Saint PetersburgPremier Ligën Ruse.[80] Ai debutoi me klubin trembëdhjetë ditë më vonë, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 71të të fitores 2–1 si vizitor kundër Orenburg.[81] Më 30 shtator, në ndeshjen e tij të parë si titullar, Marchisio shënoi golin e parë për klubin e tij të ri në humbjen 2–1 nga Anzhi Makhachkala.[82] Ai e mbylli sezonin 2018–19 me nëntë ndeshje të luajtura dhe dy gola të shënuar në kampionat, që u fitua nga Zeniti për herë të parë pas katër vitesh.[83][84]

Më 3 tetor 2019, Marchisio zhvilloi një konferencë për shtyp në Allianz Stadium, ku ai njoftoi tërheqjen nga futbolli.[85]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007–2009: Ekipi i të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio u thirr fillimisht në ekipin nën-21 në maj 2007 për finalet e Kampionatit Evropian, por në fund u tërhoq për shkak dëmtimi.[86][87] Ai debutoi me ekipin nën-21 një muaj më vonë, në ndeshjen hapëse të fushatës kualifikuese të Kampionatit Evropian 2009 kundër Shqipërisë; debutimi i tij rezuloi pa fat, pasi ai u dëmtua në dhjetë minutat e para pas një përplasjeje duke tentuar të goditste drejt portës, edhe pse ajo gjuajtje solli golin e dytë të takimit të shënuar nga Robert Acquafresca. Megjithatë, ai arriti të fitojë një vend titullari në formacion gjatë pjesës tjetër të fushatës. Ai shënoi një gol në fitoren 2–1 kundër TurqisëTurnamentin Toulon 2008, të cilën Italia në fund e fitoi. Pas kësaj, Marchisio u thirr të luante në Lojërat olimpike verore por u detyrua të tërhiqej për shkak dëmtimi.[88][89]

Në maj 2009, trajneri Pierluigi Casiraghi e emëroi atë si një nga 23 lojtarët që do të luante në finalet e Kampionatit Evropian, ku ai luajti në të gjitha ndeshjet si titullar, përveç gjysëm-finales kundër Gjermanisë për shkak pezullimi.[90] Marchisio zhvilloi performanca të mira, duke u përfshirë në skuadrën e turnamentit;[91] ai gjithashtu ishte një nga disa lojtarët e rekomanduar për ekipin e parë.[92]

2009–2010: Debutimi me të rriturit dhe Kupa e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 gusht 2009, Marchisio debutoi me ekipin e parë, duke luajtur si titullar në miqësoren kundër Zvicrës që përfundoi në barazim pa gola;[93] ai mori lëvdata nga trajneri Marcello Lippi në intervistën pas ndeshjes.[94] Lippi më pas zbuloi se ai ishte patur qëllim për t'a thirrur Marchision më herët por kishte rënë dakord për t'a lënë në ekipin nën-21 të Casiraghit deri në përfundim të Kampionatit Evropian. Ai luajti ndeshjen e parë zyrtare me ekipin më 9 shtator 2009 kundër Bullgarisë e vlefshme për fushatës kualifikuese të Kupës së Botës 2010.[95] Pas kësaj ndeshje, ai u bë titullar në formacion,[96] por u detyrua të humbiste dy ndeshjet e fundit kualifikuese kundër Irlandës dhe Qipros pasi u diagnostifikua me një dëmtim në meniskun e gjurit që kërkonte operacion.[97] Marchisio ishte një nga 23 lojtarët e thirrur për të luajtur në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut, por pati një turnament jo si protagonist pasi u vendos të luante si mesfushor organizator nga Lippi, një rol i panjohur për të.[98]

2011–2013: Kampionati Evropian dhe Kupa e Konfederatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio duke luajtur në një ndeshje të UEFA Euro 2012 kundër Anglisë.

Marchisio shënoi golin e parë me kombëtaren në një ndeshje kualifikueseUEFA Euro 2012 kundër Serbisë më 7 tetor 2011, duke shënuar në minutën e parë të takimit. Ky ishte goli i 250të i shënuar nga një lojtar i Juventusit për kombëtaren italiane.[99]

Pas një sezoni pozitiv me Juventusin, dhe një fushate të suksesshme kualifikuese me Italinë, Marchisio u emërua në listën përfundimtare me 23 lojtarë për të luajtur në Euro 2012 nga trajneri Cesare Prandelli.[100] Në turnament, ai luajti titullar në çdo ndeshje në mesfushë sëbashku me Andrea Pirlon dhe Daniele De Rossin, me Italinë që arriti finalen në mënyrë surprizë, ku u mposht me rezultatin 4–0 nga Spanja.[101]

Marchisio u bë një titullar i padiskutueshëm nën drejtimin e trajnerit Prandelli, i cili e thirri edhe për Kupën e Konfederatave një vit më pas, ku Italia u rendit e treta.[102] Në ndeshjen e dytë të grupit kundër Japonisë, Marchisio u aktivizua si zëvëndësues dhe asistoi golin e fitores të shënuar nga Sebastian Giovinco, që lejoi Italinë të përparonte në gjysëm-finale për herë të parë në histori.[103]

2014–2017: Dështimi në Kupën e Botës dhe vështirësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio luajti si titullar në fushatën e suksesshme kualifikuese të Italisë për Kupën e Botës 2014, dhe ishte listën zyrtare të trajnerit për finalet e turnamentit.[104] Më 30 maj, ai luajti për herë të parë si kapiten i Italisë në një miqësore kundër Irlandës; ai e mori shiritin pas largimit me barrelë të kapitenit Riccardo Montolivo për shkak dëmtimi.[105]

Në ndeshjen e parë të Italisë në Grupin D, Marchisio shënoi golin e tij të parë në një turnament madhor të FIFA-s/UEFA-s me një gjuajtje nga 22 metra kundër Anglisë, duke ndihmuar ekipin të fitonte 2–1.[106] Ai luajti edhe në dy ndeshjet e tjera të grupit, ku Italia u mposht me rezultatin 1–0, respektivisht nga Kosta Rika dhe Uruguaji.[107][108] Në ndeshjen e fundit të grupit kundër Uruguajit, Marchisio u ndëshkua në mënyrë polemizuese me karton të kuq në minutën e 59të, i pari për me kombëtaren. Dështimi i gjyqtarit për të parë kafshimin e Luis Suárezit në shpatull ndaj Giorgio Chiellinit dhe fakti që Uruguaji fitoi 1–0 shkaktuan më shumë polemika. Italia e përfundoi grupin në vendin e tretë dhe u eliminua në fazën e grupeve të një Kupe Bote për të dytin edicion rresht.[109]

Më 27 mars 2015, Marchisio u dëmtua gjatë një seance stërvitore me kombëtaren para ndeshjes kualifikueseEuro 2016 kundër Bullgarisë.[110][111] Edhe pse fillimisht mjekët kishin frikë se ai mund të kishte këputur ligamentin anterior cruciate, që do t'a linte jashtë fushave për gjashtë muaj, u konfirmua më pas se ai kishte pësuar një ndrydhje, që gjithsesi e mbajti jashtë fushave për disa javë.[112] Megjithatë, ish trajneri i tij te Juventusi dhe trajneri aktual i kombëtares, Antonio Conte, mori kërcënime me vdekje nga tifozë të irrituar të klubit si dhe u kritikua publikisht nga John Elkann, kushuriri i Andrea Agnellit dhe presidenti i kompanisë që kontrollon FIAT-in dhe Juventusin.[113][114] Në prill 2016, Marchisio dëmtoi ligamentin anterior cruciate me Juventusin, duke humbur mundësinë për të luajtur në UEFA Euro 2016.[69]

Nën drejtimin e pasuesit të Contes, trajnerit Gian Piero Ventura, Marchisio luajti si titullar në miqësoren e fituar 3–0 kundër Uruguajit në stadiumin Allianz RivieraNices, më 7 qershor 2017; megjithatë, ai luajti vetëm një pjesë loje pasi u dëmtua, duke u zëvëndësuar nga mesfushori tjetër Riccardo Montolivo.[115]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Claudio Marchisio duke pozuar me një tifoze në Toronto në vitin 2011.

Marchisio njihet për shkathtësinë dhe aftësinë për të luajtur kudo në mesfushë, e parë kjo edhe nga pozicioni i tij në formacione të ndryshme me trajnerë të ndryshëm. Ai ka luajtur në krah në mesfushën me katër lojtarë ose si mesfushor mbrojtës, por pozicioni i tij i preferuar dhe më efektiv është mesfushor qëndror, ku ai ka lirinë të kalojë nga mbrojtja në sulm, në vënd që të kufizohet me një pozicion të vetëm.[8][116][117][118][119][120] Ai është klasifikuar ndonjëherë edhe si mesfushor sulmues qëndor (i njohur si mezz'ala në futbollin italian),[117] për shkak të dëshirës për të shënuar gola.[121] Media angleze e ka përshkruar atë si një mesfushor gjithpërfshirës, duke thënë se ai nuk mesfushor sulmues apo mbrojtës i pastër, por është i aftë për të luajtur në të dyja pozicionet kur është e nevojshme.[122] Ai gjithashtu ka luajtur në një rol më të tërhequr për ekipin e tij, në veçanti pas largimit të Pirlos në vitin 2015, për të cilën është vlerësuar për aftësitë e tij për të shpërndarë topin në rreze të gjërë, ose të diktojë lojën në mesfushë me pasimet e tij.[121][122][123][124][125] Një ish sulmues, i aftë për të shënuar, ai gjithashtu ka luajtur në role më të avancuara në karrierën e tij, si ai i sulmuesit të tërhequr dhe mesfushorit sulmues në formacionin 3–5–1–1.[126][127] I konsideruar një talent i madh në rininë e tij që kur fitoi vendin e titullarit në formacionin e Juventusit,[128][129] forca fizike e Marchisios, shpejtësia, energjia, pozicionimi, dhe aftësia teknike e lejojnë atë të shkëlqejë në qëndër të mesfushës,[121][130] duke e vendosur veten si një mesfushrët më mirë të gjeneratës së tij në Itali,[131] Evropë dhe botë.[132][133][134] Pavarësisht aftësive të tij, Marchisio gjithashtu ka qënë pronë e dëmtimeve të shumta në karrierën e tij.[135][136][137]

Marchisio njihet për aftësinë për t'u përshtatur,[138] duke bërë që roli i tij të evolojë ndër vite me ndryshimin e trajnerëve dhe stileve të lojës. Gjatë viteve të para të karrierës së tij, ai luante në qëndër me një mesfushor mbrojtës si Felipe Melo në një mesfushë me katër, ku ai luante një rol më sulmues dhe krijues. Gjatë sezonit 2011–12 me Juventusin, ai u vendos në mënyrë efikase me Andrea Pirlon dhe kiljanin Arturo Vidal në mesfushën me tre të ekipit si pjesë e formacionit 3–5–2 të Contes. Një pjesë e madhe të suksesit të Juventusit në Itali i takonte faktit se Marchisio dhe Vidal ishin të aftë të kalon me shpejtësi nga mbrojtja në sulm dhe anasjelltas dhe mbulimit që i bënin dobësive të Pirlos në mbrojtje, duke i dhënë atij të fundit detyrat e organizatorit; ky formacion i lejoi të tre mesfushorët të shënonin 19 gola në kampionat, gati një e treta e të gjithë golave të shënuar nga ekipi në atë sezon, duke kontribuar në fitimin e kampionatit.[129][139] Në epokën e Prandellit në kombëtare, Marchisio luajti një rol të ngjashëm, duke mbështetur Pirlon sëbashku me mesfushorin e Romës Daniele De Rossi,[140] madje duke luajtur edhe në disa raste si mesfushor sulmues fallco.[141][142] Që nga viti 2014, te Juventusi, pas ndryshimit të taktikave nga Massimiliano Allegri, dëmtimeve të shpeshta të tij dhe largimit të Pirlos një vit më pas, Marchisio ka luajtur në një rol më të tërhequr, krijues, zakonisht para mbrojtjes, ku ai në mënyrë të saktë bën lidhjen ndërmjet mbrojtjes dhe sulmit duke nisur aksione sulmuese, rikuperuar topa dhe gjithashtu duke bërë i presion lojtarëve kundërshtar gjatë kohës që ata kanë zotërimin e topit.[133][130][135][138][139][143][144][145]

Marchisio gjatë një seance stërvite me Zenitin në shtator 2018.

Një nga karakteristikat më të forta të Marchisios është aftësia për të kaluar nga mbrojtja në sulm pasi fiton topin, dhe në të njëjtën kohë duke qëndruar taktikisht i disiplinuar në çdo rol;[146][147][148] atleticizmi i tij, ndërhyrjet, vizioni, rrezja e pasimit dhe leximi i mirë i lojës e lejojnë atë për të prishur aksionet e kundërshtarëve,[8][130][149][150] dhe të kthejë me shpejtësi topin drejt sulmit për të krijuar aksione sulmuese për shokët e tij me tipare sulmuese.[16][149][151] Marchisio ka gjithashtu dhunti të shkëlqyera teknike, aftësi të mira dribluese dhe kontroll të mirë të topit në zona të ngushta.[116][130][151][152][153][154][155] Këto tipare, në kombinim me aftësinë e tij për të gjuajtur dhe pasur me të dyja këmbët, edhe pse është natyralisht këmbë-djathtë, e bëjnë Marchision një kërcënim në zonën kundërshtare dhe veçanërisht jashtë saj; ai njihet për gjuajtjet e tij nga distanca sa herë i krijohet mundësia dhe për finalizmin e aksioneve të krijuara nga shokët e skuadrës kur kryen vrapime drejt zonës kundërshtare[9][116][122][142][156][157][158][159] – e vërtetuar nga golat e tij kundër Cagliarit në janar 2014,[160] Luksemburgut pesë muaj më vonë në një miqësore me kombëtaren,[161] dhe Anglisë në Kupën e Botës po në atë muaj.[106] Pas largimit të Pirlos, Marchisio mori detyrat e ekzekutuesit të goditjeve të këndit dhe goditjeve të lira.[162]

Për shkak të stilit të tij të lojës këmbëngulëse, ai është krahasuar nga media italiane me legjendën e klubit dhe fituesin e Kupës së Botës 1982 Marco Tardelli,[13][151][163][164] i cili ishte një nga mesfushorët më të mirë të të gjitha kohërave të Italisë.[5][6][7][131] Megjithatë, Marchisio deklaroi se një nga ndikimet i tij më të mëdha ka qënë mesfushori anglez Steven Gerrard.[165] Përveç cilësive të tij si futbollist, Marchisio gjithashtu është vlerësuar për personalitetin dhe lidershipin e tij;[18][166] që kur u bë lojtar i ekipit të parë të Juventusit, Marchisio është konsideruar një lojtar i ndeshjeve të mëdha, për shkak të golave dhe asistimeve në ndeshjet e rëndësishme. Gjatë sezonit të tij të parë në Serie A me Juventusin, të tre golat e tij ishin vendimtar – ose gola fitoresh ose gola të parë të ndeshjeve.[167][168][169] Ai ka shënuar gola vendimtar në ndeshjet kundër Torinos dhe Interit, dy klube rivale të Juventusit.[170][171]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marchisio duke pozuar me fanellën FARE; ai ka treguar mbështjetje për FARE Action Weeks 2011.

Marchisio u martua me Roberta Sinopolin në qershor 2008 dhe sëbashku kanë dy djem: Davide (lindur në gusht 2009)[12][172] dhe Leonardo (lindur në mars 2012).[173] Gruaja e tij, një ish lojtare tenisi në rini, ishte tifoze e klubit rival të Juventusit, Torino, me të cilën babai i saj kishte luajtur me të rinjtë si dhe me klube të tjera në Serie C2 dhe Serie D.[174] Marchisio ka tatuazh emrin e gruas së tij në krah dhe zakonisht e puth sa herë feston golat që shënon.[11]

Marchisio njihet ndryshe edhe si Il Principino (Princi i vogël), një pseudonim që e mori nga shokët e tij te Juventusi në hapat e para të karrierës së tij, kjo për shkak të mënyrës se si vishej[175] dhe për sjelljen e përmbajtur në fushë; ky mbiemër më pas mori famë nga komentatori i Premium Calcio dhe tifozi i klubit Claudio Zuliani.[176] Disa tifozë dhe vëzhgues e kanë quajtur atë "De Rossi i Torinos", duke j'u referuar Daniele De Rossit, shokut të tij në kombëtare, për shkak të stilit të tyre të lojës të ngjashme, faktit që luajnë me klubin e qytetit të lindjes, që kanë dalë nga akademitë respektive dhe që konsiderohen të dy si kapitenët e ardhshëm të klubeve të tyre.[177]

Marchisio ishte në kopertinën italiane të lojës së EA Sports', FIFA 13, sëbashku me yllin global Lionel Messi.[178]

Përgjatë sezonit sezonit 2017–18, Marchisio ishte pjesë e dokumentarit me seri të Netflix e quajtur First Team: Juventus.[179]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 maj 2019[180]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Juventus 2005–06 Serie A 0 0 0 0 0 0 0 0
2006–07 Serie B 25 0 1 0 26 0
2008–09 Serie A 24 3 2 0 6[a] 0 32 3
2009–10 28 3 0 0 7[b] 0 35 3
2010–11 32 4 1 0 8[c] 0 41 4
2011–12 36 9 3 1 39 10
2012–13 29 6 2 0 8[a] 2 1[d] 0 40 8
2013–14 29 4 2 0 11[e] 0 1[d] 0 43 4
2014–15 35 3 4 0 12[a] 0 1[d] 0 52 3
2015–16 23 0 3 0 5[a] 0 1[d] 0 32 0
2016–17 18 1 2 0 8[a] 1 1[d] 0 29 2
2017–18 15 0 4 0 1[a] 0 0[d] 0 20 0
Gjithsej 294 33 24 1 66 3 5 0 389 37
Empoli (huazim) 2007–08 Serie A 26 0 1 0 2[c] 0 29 0
Zenit Saint Petersburg 2018–19 Premier Liga 9 2 1 0 5[c] 0 15 2
Gjithsej karriera 329 35 26 1 73 3 5 0 433 39
 1. ^ a b c d e f Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 2. ^ Katër ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, tre ndeshje në UEFA Ligën e Evropës
 3. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 4. ^ a b c d e f Ndeshje në Supercoppa Italiana
 5. ^ Katër ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, shtatë ndeshje në UEFA Ligën e Evropës

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 qershor 2017[181]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Italia 2009 2 0
2010 7 0
2011 9 1
2012 13 0
2013 10 1
2014 10 2
2015 3 1
2016 0 0
2017 1 0
Gjithsej 55 5

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 qershor 2017. Rezultatet e Italisë të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Marchisio.[182]
Golat me kombëtaren sipas datës, vendit, ndeshjes, kundërshtarit, rezultatit dhe kompeticionit
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompeticioni
1 7 tetor 2011 Stadion Crvena Zvezda, Beograd, Serbi 16 Flamuri Serbia 1–0 1–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2012
2 11 qershor 2013 Estádio São Januário, Rio de Janeiro, Brazil 34 Flamuri Haiti 2–0 2–0 Ndeshje miqësore
3 4 qershor 2014 Stadio Renato Curi, Peruxhia, Itali 44 Flamuri Luksemburgu 1–0 1–1
4 14 qershor 2014 Arena da Amazônia, Manaus, Brazil 45 Flamuri Anglia 1–0 2–1 2014 FIFA Kupa e Botës
5 17 nëntor 2015 Stadio Renato Dall'Ara, Bolonja, Itali 54 Flamuri Rumania 1–1 2–2 Ndeshje miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juventus[183]
Zenit Saint Petersburg'

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia[183]
Italia nën-21

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" [FIFA Kupa e Botës Afrika e Jugut 2010 – Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 qershor 2010. Marrë më 5 qershor 2013.
 2. ^ "Claudio Marchisio" (në italisht). juventus.com. Marrë më 18 shkurt 2016.
 3. ^ Luciano Canepari. "Claudio" (në italisht). DiPI Online. Marrë më 19 tetor 2018.
 4. ^ Luciano Canepari. "Marchisio" (në italisht). DiPI Online. Marrë më 19 tetor 2018.
 5. ^ a b c "Marchisio, da riserva a intoccabile" [Marchisio, nga rezervë në i paprekshëm] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 29 nëntor 2008. Marrë më 21 qershor 2019.
 6. ^ a b "Tardelli: "Juve, Marchisio è come me"" [Tardelli: "Juve, Marchisio është si unë"] (në italisht). Tuttosport. 24 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 21 qershor 2019.
 7. ^ a b "Marchisio, un Predator da Playstation" [Marchisio, një gjahtar Play Stationi] (në italisht). Corriere della Sera. 27 shtator 2009. Marrë më 21 qershor 2019.
 8. ^ a b c "Marchisio si propone per la regia: "Mi piace giocare al centro"". Tuttosport (në italisht). 15 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2016. Marrë më 21 qershor 2019.
 9. ^ a b c "Marchisio, un fuoriclasse un normale" (në italisht). La Stampa. 6 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2012. Marrë më 21 qershor 2019.
 10. ^ "Marchisio, la telecronaca in piemontese che fa ridere gli juventini" [Marchisio, komentimi në piemonteze që bëri juventinët të qeshnin] (në italisht). Torino Today. 15 shkurt 2017.
 11. ^ a b c "Rete e bacio al tatuaggio – Claudio è lo spot del vivaio" [Gola dhe puthje në tatuazhe – Claudio është vendi i çerdheve] (në italisht). La Stampa. 1 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2009. Marrë më 21 qershor 2019.
 12. ^ a b c "A casa di Marchisio" [Në shtëpinë e Marchisios] (në italisht). Corriere di Chieri. 11 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2012. Marrë më 21 qershor 2019.
 13. ^ a b c De Bellis, Giuseppe (29 shtator 2016). "Il calciatore perfetto" [Lojtari i përkryer] (në italisht). IL magazine (Il Sole 24 Ore). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2019. Marrë më 24 qershor 2019.
 14. ^ a b "Claudio Marchisio renews contract until 2014" [Marchisio rinovon kontratën deri në vitin 2014] (në anglisht). juventus.com. 29 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2009. Marrë më 25 shkurt 2010.
 15. ^ "Mia mamma è un ultrà" [Nëna ime është një ultra] (në anglisht). Vanity Fair Italia. 9 dhjetor 2009. fq. 148–150.
 16. ^ a b "No Juve without Claudio Marchisio" [Ska Juve pa Claudio Marchision] (në anglisht). ESPN FC. 13 qershor 2013. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 17. ^ "Claudio si racconta" [Claudio tergon veten] (në italisht). juventus.com. 30 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2019. Marrë më 21 qershor 2019.
 18. ^ a b Francesco Bramardo (28 gusht 2008). "Marchisio: «Il mio anno da incorniciare»" [Marchisio: «Viti im i kornizës»] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 19. ^ "STAGIONE 2005–06 – 34° GIORNATA: Cagliari 1–1 Juventus" [Sezoni 2005–06 – Java 34të Cagliari 1–1 Juventus] (në italisht). Lega Serie A. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2014. Marrë më 21 qershor 2019.
 20. ^ "Primavera, Juve troppo forte" [Primavera, Juve shumë e fortë] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 9 shtator 2006. Marrë më 21 qershor 2019.
 21. ^ "Festa Juve: è serie A!" [Juve feston: është në Serie A!] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 19 maj 2007. Marrë më 21 qershor 2019.
 22. ^ "Marchisio: "Vado, gioco, miglioro e torno"" [Marchisio: "Shkoj, luaj, përmirsohem dhe rikthehem"] (në italisht). Il Sole. 29 korrik 2007. Marrë më 22 qershor 2019.
 23. ^ "Marchisio alla Tardelli? Operazione nostalgia su presente e futuro Juve" [Marchisio alla Tardelli? Operacion nostalgjie për Juven e të tashmes dhe të ardhmes] (në italisht). Il Giornale. 6 dhjetor 2011. Marrë më 22 qershor 2019.
 24. ^ Bandini, Paolo (15 dhjetor 2008). "Youth trumps experience as rampant Juve expose Milan's creaks" [Rinia triumfon ndaj përvojës me Juventusin e shfrenuar që nxjerr në dukje kërcitjet e Milanit] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 30 prill 2010.
 25. ^ "Marchisio: "I'm going through a great moment"" [Marchisio: "Po kaloj një moment të madh"] (në anglisht). juventus.com. 16 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2009. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 26. ^ "Marchisio, è il giorno della firma con la Juve" [Marchisio, është dita e firmës me Juven] (në italisht). Tuttosport. 29 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 22 qershor 2019.
 27. ^ "Ale crea, Marchisio incanta — Il futuro Juve è cominciato" [Ale krijon, Marchisio magjeps - e ardhmja e Juventus ka filluar] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 25 janar 2009. Marrë më 22 qershor 2019.
 28. ^ "Juve tie Marchisio down to new five-year deal" [Juve lidh Marchision me kontratën e re pesë-vjeçare] (në anglisht). ESPN FC. 29 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2012. Marrë më 22 qershor 2019.
 29. ^ "Del Piero and Marchisio: A pair of protagonists" [Del Piero dhe Marchisio: Një dyshe protagonistësh] (në anglisht). juventus.com. 24 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2009. Marrë më 22 qershor 2019.
 30. ^ "Marchisio diventa grande. La Juve gli consegna le chiavi" [Marchisio bëhet i madh. Juve i jep atij çelësat] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 8 qershor 2009. Marrë më 22 qershor 2019.
 31. ^ "Scouted: Juventus midfielder Claudio Marchisio" [I vëzhguar: Mesfushori i Juventusit Claudio Marchisio] (në anglisht). 11 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2009. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 32. ^ "Marchisio out for six weeks" [Marchisio jashtë për gjashtë javë] (në anglisht). fifa.com. 10 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2014. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 33. ^ "Marchisio se la ride "Alla Juve si cresce così"" [Marchisio qesh "Në Juve rritemi kështu"] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 6 dhjetor 2009. Marrë më 22 qershor 2019.
 34. ^ "Marchisio "Juve, non-molliamo Scudetto possibile"" [Marchisio "Juve, le të mos dorëzohemi për Scudetton"] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 31 dhjetor 2009. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 35. ^ "Marchisio: "The result we wanted"" [Marchisio: "Rezultati që ne donim]. juventusgroup.wordpress.com (në anglisht). 12 mars 2010. Marrë më 17 maj 2020.
 36. ^ "La Juve dice addio all Champions" [Juve i thotë lamtumirë Championsit] (në italisht). La Stampa. 3 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2012. Marrë më 22 qershor 2019.
 37. ^ "Marchisio, 100 presenze e un gol: "Questa la Juve che vogliamo"" [Marchisio, 100 ndeshje dhe një gol: "Kjo është Juvja që duam"] (në italisht). Tuttosport. 19 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 22 qershor 2019.
 38. ^ "Marchisio, another five years at Juventus" [Marchisio, edhe pesë vite të tjera te Juventus] (në anglisht). Juventus F.C. 17 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2012. Marrë më 18 maj 2011.
 39. ^ "Tifosi Juve sul web: Di Marchisio il gol più bello" [Tifozët e Juves në ueb: Ai i Marchisios goli më i bukur] (në italisht). calciomercato.com. 26 maj 2011. Marrë më 22 qershor 2019.
 40. ^ Chelston D'souza (4 prill 2012). "Juventus' Corner: Why Marchisio, Vidal And Pirlo Form Serie A's Best Midfield" [Korneri i Juventusit: Pse Marchisio, Vidal dhe Pirlo krijojnë treshen më të mirë të mesfushës në Serie A] (në anglisht). The Hard Tackle. Marrë më 15 dhjetor 2015.
 41. ^ Carlo Garganese (20 gusht 2013). "Unstoppable Pogba puts Marchisio's Juventus future at risk" [I pandalshmi Pogba e vendos në rrezik të ardhmen e Marchisios në klub] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 42. ^ "Juventus 2–0 AC Milan" (në anglisht). ESPN FC. 2 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 43. ^ "Pirlo-Marchisio, l'asse portante; Con loro la Juventus vola" [Pirlo-Marchisio, shtylla kurrizore; Me ta Juventusi fluturon] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 3 tetor 2011. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 44. ^ "Juventus vs. Bolonga 2 – 1" (në anglisht). Soccerway. 8 dhjetor 2011. Marrë më 22 qershor 2019.
 45. ^ "FIORENTINA-JUVENTUS 0-5: tutto facile per i bianconeri, Delio Rossi in bilico. Torna Mihajlovic?" [Fiorentina-Juventus 0-5: githçka e lehtë për bardhezinjtë, Delio Rossi në bilanc. Rikthehet Mihajlovic?] (në italisht). Ita Sportpress. 17 mars 2012. Marrë më 22 qershor 2019.
 46. ^ "Juve-Lecce, Marchisio verso le 200 presenze" [Juve-Lecce, Marchisio arrin 200 ndeshje] (në italisht). Tuttosport. 1 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 47. ^ "Cagliari vs. Juventus 0 – 2" (në anglisht). Soccerway. 6 maj 2012. Marrë më 22 qershor 2019.
 48. ^ "Juventus senza numero 10" [Juventus pa numër 10] (në italisht). MSN Sport Notizie. 2 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2013. Marrë më 22 qershor 2019.
 49. ^ Daniel Edwards (7 nëntor 2012). "Juventus 4-0 FC Nordsjaelland: Bianconeri bounce back to boost qualification hopes" [Juventus 4-0 FC Nordsjaelland: Bardhezinjtë rikthehet dhe shtojnë shpresat e kualifikimit] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 50. ^ "Juventus dominate Italian awards" [Juventus dominon çmimet italiane] (në anglisht). ESPN FC. 28 janar 2013. Marrë më 22 qershor 2019.[lidhje e vdekur]
 51. ^ "Robur Siena vs. Juventus 1 – 2" (në anglisht). Soccerway. 7 tetor 2011. Marrë më 22 qershor 2019.
 52. ^ "Juventus vs. Torino 3 – 0" (në anglisht). Soccerway. 1 dhjetor 2011. Marrë më 22 qershor 2019.
 53. ^ "Juventus hit four to beat Lazio in Super Cup" [Juventus shënon katër për të mposhtur Lazion në Superkupë] (në anglisht). UEFA.com. 18 gusht 2013. Marrë më 22 qershor 2019.
 54. ^ "Marchisio torna Principe "Gol e carattere Adesso è quasi nostro"" [Marchisio kthehet në Princ "Gol dhe karakter Tani është pothuajse e jona"] (në italisht). La Stampa. 28 prill 2014. Marrë më 22 qershor 2019.
 55. ^ "Marchisio: "Juve, peccato. Ora testa all'Atalanta"" [Marchisio: "Juve, shumë keq. Tani drejtohemi te Atalanta"]. tuttosport.com (në italisht). 16 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 56. ^ "Claudio Marchisio and Andrea Pirlo returns delight Juve coach Allegri" [Rikthimet e Claudio Marchisios dhe Andrea Pirlos gëzojnë trajnerin e Juves Allegri] (në anglisht). ESPN FC. 7 prill 2015. Marrë më 22 qershor 2019.
 57. ^ Fabiana Della Valle (7 prill 2015). "Fiorentina-Juventus 0–3: Matri, Pereyra e Bonucci portano Allegri in finale" [Fiorentina-Juventus 0–3: Matri, Pereyra dhe Bonucci dërgojnë Allegrin në finale]. gazzetta.it (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 7 prill 2015.
 58. ^ Jacopo Gerna (20 maj 2015). "Juve infinita, vince la 10ª Coppa Italia: Matri piega la Lazio ai supplementari" [Një Juve ka kufij fiton Kupën e Italisë të 10të: Matri mbyt Lazion në kohën shtesë] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 21 maj 2015.
 59. ^ "Marchisio joins the J-Museum 300 club!" [Marchisio i bashkohet klubit J-Museum 300!] (në anglisht). juventus.com. 18 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2015. Marrë më 22 qershor 2019.
 60. ^ "Inter Milan – Juventus (1–2)" (në anglisht). BBC Sport. 16 maj 2015. Marrë më 7 qershor 2015.
 61. ^ "Sampdoria – Juventus (0–1)" (në anglisht). BBC Sport. 2 maj 2015. Marrë më 7 qershor 2015.[lidhje e vdekur]
 62. ^ "Barcelona fiton Champions League, mposht Juventusin 3-1". BalkanWeb.com. 6 qershor 2015. Marrë më 22 qershor 2019.
 63. ^ a b "UEFA Champions League squad of the season" [Skuadra e sezonit e UEFA Ligës së Kampioneve]. UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 9 qershor 2015. Marrë më 9 qershor 2015.
 64. ^ "Claudio Marchisio ha ricevuto il premio di VecchiaSignora.com come miglior giocatore Juventus 2014/2015" [Claudio Marchisio mori çmimin e VecchiaSignora.com si lojtari më i mirë i Juventusit 2014/2015] (në italisht). vecchiasignora.com. Marrë më 18 shkurt 2016.
 65. ^ Ergis Tafalla (5 korrik 2015). "Marchisio rinovon me Juventusin deri në 2019-n". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 66. ^ Denis Hakanaj (14 shtator 2015). "Juventus, Marchisio një muaj jashtë". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 67. ^ Almarina Gegvataj (24 nëntor 2015). "Sport – Ekipi i UEFA-s 2015: Tetë lojtarë të Barcelonës mes 40 të nominuarve". Arkiva.ata.gov.al. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 68. ^ "Dybala, Marchisio miss Bayern-Juve" [Dybala, Marchisio humbasin Bayern-Juve] (në anglisht). Football Italia. 15 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2022. Marrë më 15 mars 2016.
 69. ^ a b "Zyrtare: Marchisio nuk luan në 'Euro 2016'". Telegrafi.com. 17 prill 2016. Marrë më 22 qershor 2019.
 70. ^ Almarina Gegvataj (19 prill 2016). "Sport – Juventus: Marchisio operohet me sukses në gju, gjashtë muaj për rikuperimin". Arkiva.ata.gov.al. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 71. ^ "Buffon: 'Scudetto for Marchisio'" [Buffon: ‘Scudetto për Marchision’] (në anglisht). Football Italia. 25 prill 2016. Marrë më 26 prill 2016.
 72. ^ "Juventus 4 - 1 Sampdoria" (në anglisht). Football Italia. 26 tetor 2016. Marrë më 26 tetor 2016.
 73. ^ "Juve in pole position after Sevilla success" [Juve në pol pozitë pas suksesit kundër Seviljes] (në anglisht). UEFA.com. 22 nëntor 2016. Marrë më 22 qershor 2019.
 74. ^ "Marchisio: "Goal was liberating"" [Marchisio: “Goli ishte çlirues”] (në anglisht). juventus.com. 23 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 75. ^ "Juve, Marchisio fa 250 a un anno dall'infortunio: ma il futuro..." [Juve, Marchisio bën 250 në një vit me fat të keq: por e ardhmja...] (në italisht). Calciomercato.com. 16 prill 2017. Marrë më 17 prill 2017.
 76. ^ "Juventus 3-0 Crotone" (në anglisht). BBC Sport. 21 maj 2017. Marrë më 22 qershor 2019.
 77. ^ "Juventusi shpallet kampion për të gjashtin vit rradhazi në Serinë A". Gazeta Tema. 21 maj 2017. Marrë më 22 qershor 2019.
 78. ^ "12 tituj, Real Madrid mposht Juventusin në finalen e Champions". Top-Channel.tv. 3 qershor 2016. Marrë më 7 mars 2019.
 79. ^ "ZYRTARE: Marchisio largohet nga Juventus". Lajmi.net. 17 gusht 2018. Marrë më 22 qershor 2019.
 80. ^ "Zyrtare/ Claudio Marchisio firmos me gjigandët rus". Ora News. 3 shtator 2018. Marrë më 22 qershor 2019.
 81. ^ "Zenit, il debutto ufficiale di Marchisio: parte dalla panchina e entra al 71'" [Zenit, debutimi zyrtar i Marchisios: e nis nga stoli dhe hyn në të 71tën] (në italisht). tuttosport.com. 16 shtator 2018. Marrë më 22 qershor 2019.
 82. ^ Blerim Jahaj (30 shtator 2018). "Debutim në formacion, "Princi" Marchisio gjen golin e parë rus (VIDEO)". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 83. ^ a b "Zenit is the Russian Premier League champion" [Zenit është kampion i Premier Ligës Ruse] (në rusisht). Premier Liga Ruse. 4 maj 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 84. ^ a b "20 Zenit players became Russian champions for the first time" [20 lojtarë të Zenit bëhen kampionë për herë të parë] (në rusisht). FC Zenit Saint Petersburg. 4 maj 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
 85. ^ "Marchisio tërhiqet nga futbolli, për shkak dëmtimesh". Top-Channel.tv. 2 tetor 2019. Marrë më 10 nëntor 2019.
 86. ^ "Marchisio joins Italy party" [Marchisio i bashkohet partit të Italisë] (në anglisht). UEFA.com. 11 maj 2007. Marrë më 22 qershor 2019.
 87. ^ "Sono Marchisio valgo la serie A" [Jam Marchisio vlej Serie A] (në italisht). Gazzetta dello Sport. 11 maj 2007. Marrë më 22 qershor 2019.
 88. ^ "Claudio Marchisio" (në anglisht). Vivo Azzurro. 1 prill 2015. Marrë më 9 qershor 2015.
 89. ^ Andrea Elefante (12 gusht 2008). "Rocchi e Marchisio a casa Ecco Candreva e Russotto" [Rocchi dhe Marchisio shkojnë në shtëpi dhe ja ku janë Candreva dhe Russotto] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 9 qershor 2015.
 90. ^ "Italy U-21 – Germany U-21 preview" [Italia U-21 – Gjermania U-21 - shikim paraprak] (në anglisht). footballitaliano.org. 27 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 22 qershor 2019.
 91. ^ a b "2009 UEFA European Under-21 Championship Technical Report" [Raporti teknik i UEFA Kampionatit Evropian nën-21 të Futbollit 2009] (PDF) (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 9 korrik 2015.
 92. ^ "Azzurrini, chi fa il grande salto?" [Të kaltrit e vegjël, kush e bëri kërcimin e madh?] (në italisht). La Repubblica. 24 qershor 2009. Marrë më 22 qershor 2019.
 93. ^ "Italia: Marchisio e Criscito le novità, Del Piero out" [Italia: Marchisio dhe Criscito afrimet, Del Piero jashtë] (në italisht). Corriere dello Sport. 8 gusht 2009. Marrë më 22 qershor 2019.[lidhje e vdekur]
 94. ^ "Marchisio: "Italia, spero di avere altre occasioni"" [Marchisio: "Italia, shpresoj të kem mundësi të tjera"] (në italisht). Tuttosport. 12 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 22 qershor 2019.
 95. ^ "World Champion Italy Beat Bulgaria 2:0 in World Cup Qualifier" [Kampionët e botës Italia mposhtin Bullgarinë 2:0 në kualifikueset e Kupës së Botës] (në anglisht). Novinite.com. 9 shtator 2009. Marrë më 23 qershor 2019.
 96. ^ "Lippi sizes up Azzurri options" [Lippi shton mundësitë e të kaltërve] (në anglisht). FIFA.com. 1 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 23 qershor 2019.
 97. ^ "Marchisio out Italia da ridisegnare" [Marchisio jashtë, Italia sëhtë për t'u rimodeluar] (në italisht). Corriere delle Alpi. 8 tetor 2009. Marrë më 23 qershor 2019.
 98. ^ "Pronta la Squadra Azzurra: Ecco la lista deil 23 per il mondiale" [Ekipi i kaltër gati: Ja lista e 23 lojtarëve për botërorin] (në italisht). FIGC. 1 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2010. Marrë më 2 qershor 2010.
 99. ^ Peter Murphy (7 tetor 2011). "Italy draw leaves Serbia with work to do" [Barazimi me Italinë e lënë Serbinë me punë për të bërë] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 23 qershor 2019.
 100. ^ "Italia". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2021. Marrë më 23 qershor 2019.
 101. ^ "Përsëri Spanja..." Telegrafi.com. 1 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 23 qershor 2019.
 102. ^ "Konfederatat, Itali "e bronxtë" ndaj Uruguajit". Top-Channel.tv. 30 qershor 2013. Marrë më 23 qershor 2019.
 103. ^ "Kupa e Konfederatave; Italia vuan, por kualifikohet". Top-Channel.tv. 20 qershor 2013. Marrë më 23 qershor 2019.
 104. ^ "Ja lista e Italisë për Botëror". Gazeta Express. 13 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2019. Marrë më 23 qershor 2019.
 105. ^ "LIVE – ITALIA-IRLANDA 0–0 – Solo un pari per gli azzurri. Montolivo ko, azzurri in ansia: Mondiale a rischio" [LIVE – ITALY-IRELAND 0–0 – Vetëm një barazim për të kaltrit. Montolivo jashtë, të kaltrit janë në ankth: Kupa e Botës e tij është në rrezik] (në italisht). Tutto Juve. 31 maj 2014. Marrë më 10 qershor 2015.
 106. ^ a b "Italia mposht Anglinë, vulos Mario Baloteli". Gazeta Panorama. 15 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2019.
 107. ^ "Nuk fal Kosta Rika, mund edhe Italinë". Panorama Sport. 20 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2019.
 108. ^ "Brazil 2014: Uruguaji mposht Italinë, Angli-Kosta Rikë pa gola". Zëri i Shqiptarit. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2019. Marrë më 23 qershor 2019.
 109. ^ "Eliminohet edhe Italia, e "kafshon" Uruguai". Panorama Sport. 25 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2019.
 110. ^ "Marchisio injured on Italy duty" [Marchisio dëmtohet me Italinë]. football-italia.net (në anglisht). Football Italia. 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 111. ^ "Claudio Marchisio sidelined for six months ahead of Italy vs England as Juventus midfielder suffers serious injury" [Claudio Marchisio jashtë fushave për gjashtë muaj para ndeshjes Itali v Angli, mesfushori i Juventusit pëson dëmtim seriz]. dailymail.co.uk (në anglisht). The Daily Mail. 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 112. ^ "Juventus say Claudio Marchisio injury not as bad as first feared" [Juventus thotë se dëmtimi i Claudio Marchisios nuk është aq i keq sa dukej]. skysports.com (në anglisht). Sky Sports. 28 mars 2015. Marrë më 29 mars 2015.
 113. ^ "Italia në alarm, kërcënohet me vdekje, Antonio Conte pas probleme me Juven". Shqiptarja.com. 28 mars 2015. Marrë më 23 qershor 2019.
 114. ^ "Lëndimi i Marchisios, Conte u kërcënua me vdekje". Telegrafi.com. 28 mars 2015. Marrë më 23 qershor 2019.
 115. ^ "Italy 3 - 0 Uruguay - Match Report" [Italia 3 - 0 Uruguaji - Raporti i ndeshjes] (në anglisht). Sky Sports. 7 qershor 2017. Marrë më 15 shtator 2018.
 116. ^ a b c "L'hit parade dell'acquisto in Italia per "Mirror"" (në italisht). Panorama.it. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 1 shkurt 2017.
 117. ^ a b Massimiliano Nerozzi (17 korrik 2011). "Marchisio, destino da fuori ruolo Mi adatterò anche questa volta" [Marchisio, fati jashtë rolit por do të përshtatem edhe këtë herë] (në italisht). La Stampa. Marrë më 1 janar 2018.
 118. ^ Alberto Mauro (2 maj 2015). "Principino, vice-Pirlo e mediano: Juve, il Marchisio tuttofare per lo Scudetto" [Princ, zëvëndësuesi i Pirlos dhe median: Juve, Marchisio i gjithi për Scudetton] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 119. ^ Francesco Cherchi (21 korrik 2009). "MARCHISIO, grande sacrificio: "Le gambe non giravano più"" [Marchisio, sakrificë e madhe: "Këmbët nuk u kthyen më"] (në italisht). Tutto Juve. Marrë më 1 janar 2018.
 120. ^ Emanuele Gamba (16 dhjetor 2008). "Juve italiana Marchisio, De Ceglie & C. vince il progetto giovani" [Juventus italian Marchisio, De Ceglie & c fitojnë projektin e të rinjëve] (në italisht). La Repubblica. Marrë më 1 janar 2018.
 121. ^ a b c "Archivio Storico Marchisio ora è grande La Juve gli dà le chiavi" [Marchisio tani është rritur dhe Juve i ka dhënë çelsat] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 28 qershor 2009. Marrë më 11 gusht 2014.
 122. ^ a b c "Champions League final 2015 - Juventus vs Barcelona: the teams rated" [Finalja e Ligës së Kampioneve 2015 - Juventus vs Barcelona: vlersimi i skuadrave] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 123. ^ "The new Marchisio" [Marchisio i ri] (në anglisht). Football Italia. 8 mars 2014. Marrë më 19 tetor 2015.
 124. ^ Filippo Conticello (27 nëntor 2016). "Juventus, il bis di Marchisio: prima fa il Pirlo, poi la mezzala" [Juventus, bis-i i Marchisios: në fillim e bëri Pirlo, më pas mezzala] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 125. ^ Alberto Mauro (1 mars 2014). "Juventus, Marchisio si scopre multiuso. E così torna titolare" [Juventus, Marchisio shumfunksional. Dhe kështu kthehet titullar] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 126. ^ "Juve, contro la Lazio gioca Marchisio" [Juve, Marchisio do të luajë kundër Lazios] (në italisht). Tuttosport. 15 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 127. ^ Riccardo Pratesi (29 prill 2013). "Juventus, col nuovo modulo difesa imbattuta. E dopo il Bayern 3 vittorie" [Juventus, me formacionin e ri mbrojtja e pamposhtur. Pas Bayernit 3 fitore] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 128. ^ Valerio Clari (14 janar 2009). "Stelle nascenti: 1° Hernanes Marchisio batte Balotelli" [Yjet e lindur: Hernanes i 1ri Marchisio mposht Balotelliin] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 26 nëntor 2017.
 129. ^ a b Paolo Menicucci (19 dhjetor 2011). "In-form Marchisio wary of Juventus hype" [Marchisio në formë i kujdesshëm rreth ngritjes së Juventusit] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 17 gusht 2018.
 130. ^ a b c d Aaron West (15 nëntor 2016). "Juventus have a big problem without Claudio Marchisio … again" [Juventus ka një problem të madh pa Claudio Marchision … sërisht] (në anglisht). Foxsports.com. Marrë më 3 janar 2018.
 131. ^ a b "Italia, super Marchisio: è il re del centrocampo" [Italy, super Marchisio: ai është mbreti i mesfushës]. Tuttosport (në italisht). 11 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2013. Marrë më 11 gusht 2014.
 132. ^ "Ballon d´Or honour to spur Marchisio" (në anglisht). Soccer News. 12 tetor 2012. Marrë më 19 tetor 2015.
 133. ^ a b Blair Newman (23 shkurt 2016). "How Juventus could ruin Pep Guardiola's Bayern Munich legacy" [Si Juventus mund të shkatërrojë trashgimin e Pep Guardiolës te Bayern Munich] (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 6 shkurt 2017.
 134. ^ Lorenzo Bettoni (22 gusht 2017). "Juventus will lose their soul if they sell Marchisio to AC Milan" [Juventus do të humbasi shpirtin e tyre nëse do të shesin Marchision te AC Milan] (në anglisht). Calciomercato.com. Marrë më 17 gusht 2018.
 135. ^ a b Andrea Tabacco (8 shtator 2015). "La nuova vita (da regista) di Claudio Marchisio: titolare contro il Chievo" [Jeta e re (si regjizor) e Claudio Marchisios: titullar kundër Chievos] (në italisht). Eurosport.com. Marrë më 31 tetor 2017.
 136. ^ Gianluca Minchiotti (13 shtator 2017). "Opinion: Juve are weaker than last season. But how much?" [Opinion: Juve është më e dobët se sezonin e kaluar. Por sa shumë?] (në anglisht). Calciomercato.com. Marrë më 31 tetor 2017.
 137. ^ "Zazzaroni: "Carriera Marchisio frammentata, era fondamentale per la Nazionale e per i tre difensori della Juve"" [Zazzaroni: "Karriera e Marchisios ishte e fragmentuar, ishte fondamentale për Kombëtaren dhe për tre mbrojtësit e Juves"] (në italisht). Tutto Juve. 18 prill 2016. Marrë më 31 tetor 2017.
 138. ^ a b "Underrated! Our writers pick the players who deserve more love, from Gareth Barry to Diego Godin" [I nënvlerësuar! Shkrimtarët tonë zgjedhin lojtarët që meritojnë më shumë dashuri, nga Gareth Barry te Diego Godin]. Daily Mirror (në anglisht). The Mirror. 27 mars 2016. Marrë më 23 qershor 2019.
 139. ^ a b Mina Rzouki (19 prill 2016). "Injury to Claudio Marchisio will force Juventus to assess summer plans now" [Dëmtimi i Claudio Marchisios do të detyrojë Juventusin ti vlersojë planet e verës tani] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 3 janar 2018.
 140. ^ Rzouki, Mina (2 korrik 2012). "Euro 2012 Final review: Why Italy should be proud, despite final humbling" [Rishikimi i finales së Euro 2012: Pse Italia duhet të jetë krenare, pavarësisht përuljes në finale]. Daily Mirror (në anglisht). The Mirror. Marrë më 5 mars 2015.
 141. ^ Enrico Currò (5 qershor 2014). "Nazionale, in Brasile con tanti dubbi. Pirlo-Verratti, insieme si può" [Kombëtarja, në Brazil me shumë dyshime. Pirlo-Verratti, sëbashku mundemi] (në italisht). La Repubblica. Marrë më 16 gusht 2016.
 142. ^ a b Gianluca Nesci (4 qershor 2014). "Italy vs. Luxembourg: Preview" [Italia vs. Luksemburgu: Shikimi paraprak] (në anglisht). The Score. Marrë më 3 janar 2018.
 143. ^ "Six unsung heroes who could help their countries win the 2014 World Cup" [Gjashtë heronjë të heshtur që mund të ndihmojnë shtetet e tyre që të fitojnë Kupën e Botës 2014] (në anglisht). The Guardian. 23 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2019.
 144. ^ Luca Cetta (22 prill 2016). "Juve's midfield reshuffle" [Riorganizimi i mesfushës së Juves] (në anglisht). Football Italia. Marrë më 3 janar 2018.
 145. ^ Luca Persico (22 shtator 2014). "Marchisio masterclass" [Kryevepra e Marchisios] (në anglisht). Football Italia. Marrë më 3 janar 2018.
 146. ^ Rzouki, Mina (13 tetor 2016). "Claudio Marchisio's return a major boost for Juventus and Max Allegri" [Rikthimi i Claudio Marchisios është një shtys e madhe për Juventusin dhe Max Allegrin] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 23 qershor 2019.
 147. ^ "Oscar della Juve 2012: Conte e Pirlo, i magnifici 2" [Oscar i Juventus në vitin 2012: Conte dhe Pirlo, dyshja madhështore]. Tuttosport.com (në italisht). 28 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 5 mars 2015.
 148. ^ "Marchisio Ovunque: 124 Palloni Toccati" [Marchisio kudo: 124 topa të prekur] (në italisht). Marrë më 5 mars 2015.
 149. ^ a b "Gamberini controlla Amauri Marchisio lotta e governa" [Gamberini kontrollon Amaurin, Marchisio luftën dhe sundimin] (në italisht). La Repubblica. 1 shtator 2008. Marrë më 11 gusht 2014.
 150. ^ Emanuele Gamba (12 janar 2009). "Marchisio fondamentale, Nedved stanco" [Marchisio fundamental, Nedved i lodhur] (në italisht). La Repubblica. Marrë më 1 janar 2018.
 151. ^ a b c "Cagni su Marchisio: "Tecnicamente più forte di Tardelli. Vidal? Claudio è di un'altra categoria"" [Cagni për Marchision: "Teknikisht është më i fortë se Tardelli. Vidal? Claudio është në një kategori tjetër"] (në italisht). Tutto Juve. Marrë më 11 gusht 2014.
 152. ^ "Marchisio, Claudio". treccani.it (në italisht). Treccani: Enciclopedia Italiana dello Sport Online (2002). Marrë më 5 mars 2015.
 153. ^ Paolo Menicucci (3 qershor 2015). "Esclusivo: Buffon presenta i compagni" [Eksluzive: Buffon prezanton shokët] (në italisht). UEFA.com. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 1 janar 2018.
 154. ^ Paolo Menicucci (6 dhjetor 2009). "Marchisio cavalca l'onda" [Marchisio vozit valën] (në italisht). UEFA.com. Marrë më 1 janar 2018.
 155. ^ "Marchisio: tre motivi per cederlo e tre per non farlo" [Marchisio: tre arsye për t'a shitur dhe tre për t'a shmangur] (në italisht). Panorama.it. 8 qershor 2013. Marrë më 1 janar 2018.
 156. ^ Riccardo Pratesi (28 shkurt 2009). "Juve, Marchisio da tre punti Bianconeri a -6 dall'Inter" [Juve, Marchisio i jep tre pikë bardhezinjëve -6 pikë nga Interi] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 157. ^ "Basta un tiro di Marchisio deviato contro il Napoli vince ma soffre" [Mjafton një gjuajtje e devijuar e Marchisios kundër Napolit, fiton por vuan] (në italisht). La Repubblica. 28 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 1 janar 2018.
 158. ^ Alessandro Ruta (24 korrik 2009). "Finale un po' in apnea Ma vittoria meritata" [Finale pak frymëmarrëse por fitore e marituar] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 159. ^ "Marchisio predicts tough test in Florence" [Marchisio parashikon një provë të vështirë në Firence] (në anglisht). Juventus.com. 18 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 160. ^ "Cagliari 1 Juventus 4" (në anglisht). BBC Sport. 12 janar 2014. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 161. ^ "Italy's final World Cup warm-up match ended in a surprise draw against minnows Luxembourg" [Ndeshja e fundit përgatitore e Italisë për Kupën e Botës mbyllet me një barazim surprizë ndaj Luksemburgut të vogël] (në anglisht). BBC Sport. 4 qershor 2014. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 162. ^ "Tuttosport - Allegri ha scelto i tiratori: Vidal rimane il numero uno tra i rigoristi Pogba e Dybala batteranno le punizioni" [Allegri ka zgjedhur titullarët: Vidal mbetet numri një mes gjuajtësve të penalltive, Pogba dhe Dybala do të godasin gjuajtjet e lira] (në italisht). Tutto Juve. 3 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2016. Marrë më 18 shkurt 2016.
 163. ^ Stefano Borgonovo (28 nëntor 2008). "Bravo Marchisio Sembra Tardelli" [Bravo Marchisio, i ngjan Tardellit] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 164. ^ Giampiero Timossi (16 dhjetor 2008). "Marchisio «Corro, corro non mollo mai Come Tardelli»" [Marchisio «Unë vrapoj, vrapoj dhe nuk dorëzohem kurrë si Tardelli»] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 165. ^ Massimiliano Nerozzi (16 dhjetor 2008). "Marchisio: "Sono andato a vedere i filmati di Tardelli"" [Marchisio: "Shkova të shihja vidjot e Tardellit"] (në italisht). La Stampa. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 23 qershor 2019.
 166. ^ Guido Vaciago (26 tetor 2016). "Juventus, la svolta Marchisio: nel gioco e nel carattere" [Juventus, pika kthyese e Marchisios: në lojë dhe në karakter] (në italisht). Tutto Sport. Marrë më 1 janar 2018.
 167. ^ Marc Mayo (3 prill 2018). "Marchisio's final escapade from Pirlo's shadow" [Arratija e fundit e Marchisios nga hija e Pirlos] (në anglisht). Marca. Marrë më 31 dhjetor 2018.
 168. ^ "Juventus 2 - Torino 1" (në anglisht). Juventus.com. 31 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 169. ^ Paul Sumeet (13 tetor 2015). "Juventus inspired by old guard ahead of trip to Inter" [Juventus frymëzohet nga roja e vjetër para udhëtimit drejt Interit] (në anglisht). La Gazzetta dello Sport. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 170. ^ "La Juve stende l'Inter 2-1 e torna a -5: super Marchisio" [Juve mposht Interin 2-1 dhe ul diferencën në -5: super Marchisio] (në italisht). Tuttosport. 5 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 171. ^ "Juventus defeat ten-man Torino in Turin derby" [Juventus mposht Torinon me dhjetë veta në derbin e Torinos] (në anglisht). UEFA.com. 1 dhjetor 2012. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 172. ^ "Marchisio è diventato papà" [Marchisio bëhet bata] (në italisht). juventus.com. 1 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2009. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 173. ^ "Marchisio celebrates birth of second child" [Marchisio feston lindjen e fëmijës së dytë] (në anglisht). Juventus.com. 12 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2014. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 174. ^ "Ho dovuto giocare il derby perfino con mia moglie" [Unë duhet të luaj me derbin tim edhe me gruan time] (në italisht). Il Giornale. 7 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2012. Marrë më 16 dhjetor 2015.
 175. ^ "Juventus, la rivincita di Marchisio; da dandy a uomo immagine" [Juventusi, hakmarrja e Marchisios; i dendur për imazhin e njeriut] (në italisht). La Repubblica. 8 korrik 2015. Marrë më 25 tetor 2015.
 176. ^ Marta Fornelli (10 janar 2013). "MARCHISIO A STYLE: "Mi sento 50% principe e 50% fabbro. Il Napoli mi suscita antipatia, quando li incontro scatta qualcosa..."" [Marchisio për Style: "Ndihem 50% princ dhe 50% farkëtar. Napoli ngjall mosdashjen time, kur i takoj diçka ndodh..."] (në italisht). Tutto Mercato. Marrë më 9 qershor 2015.
 177. ^ Di Corrado, Beppe (7 dhjetor 2011). "Ritratti: Comprare italiano (Portretet: Ble italian)" (në italisht). Il Foglio. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2016. Marrë më 24 qershor 2019.
 178. ^ "FIFA 13 EA SPORTS – Claudio Marchisio affianca Messi sulla cover italiana di FIFA 13!" [FIFA 13 EA SPORTS – Claudio Marchisio shoqëron Messin në kopertinën italiane të FIFA 13!]. ea.com (në italisht). Electronic Arts. 24 korrik 2012. Marrë më 17 mars 2015.
 179. ^ Antonio Corsa (19 shkurt 2018). "Il documentario sulla Juve di Netflix è un esperimento riuscito" [Dokumentari për Juven nga Netflix është një eksperiment i suksesshëm] (në italisht). Marrë më 24 qershor 2019.
 180. ^ "Claudio Marchisio" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 4 qershor 2014.
 181. ^ "Claudio Marchisio" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 24 qershor 2019.
 182. ^ "Claudio Marchisio" (në anglisht). Eu-Football.info. Marrë më 24 qershor 2019.
 183. ^ a b "Claudio Marchisio" (në anglisht). Eurosport. Marrë më 5 mars 2015.
 184. ^ "Italy Under-21s Champions Of Toulon" [Italia nën-21 kampione e Toulon] (në anglisht). Goal.com. 30 maj 2008. Marrë më 20 maj 2016.
 185. ^ "Gran Galà del Calcio 2011: Rizzoli premiato miglior arbitro" [Gran Galà del Calcio 2011: Rizzoli emërohet gjyqtari më i mirë] (në italisht). FIGC.it. 24 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2013. Marrë më 21 qershor 2014.
 186. ^ "Gran Galà del Calcio Aic. E' Pirlo il migliore del 2012" [Gran Galà del Calcio Aic. Pirlo është më i miri i 2012] (në italisht). Tutto Sport. 27 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2015. Marrë më 24 qershor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]