Dallime mes rishikimeve të "Gerd Müller"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
| birth_place = [[Nördlingen]], [[Gjermania|Gjermani]]
| height = {{height|m=1.76}}<ref>{{cite web | url = http://fussballdaten.de/spieler/muellergerhard/ | publisher = fussballdaten.de | title = Gerd Müller | language = de | accessdate =17 dhjetor 2008}}</ref>
| currentclub = [[FC Bayern MunichMünchen II]] (Ndihmës-trajner)
| position = [[Sulmuesi (futboll)|Sulmues]]
| youthyears1 = 1960–1963
| years3 = 1979–1981
| clubs1 = [[TSV 1861 Nördlingen|1861 Nördlingen]]
| clubs2 = [[FC Bayern MunichMünchen|Bayern MunichMünchen]]
| clubs3 = [[Fort Lauderdale Strikers (NASL)|Fort Lauderdale Strikers]]
| caps1 = 31
'''Gerhard "Gerd" Müller''' (<small>Gjermanisht</small>[[Gjuha gjermane|[ˈɡɛrt ˈmʏlɐ]]]; lindur më [[3 nëntor]] [[1945]]) është një ish futbollist [[Gjermanët|gjerman]]. Një sulmues me profil të lartë Goli, më se shumti të shënuar në zonën e penalltisë, ai është cilësuar si një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave.
 
Në nivel ndërkombëtarë me [[Kombëtarja gjermane e futbollit|Gjermaninë Perëndimore]] ai ka shënuar 68 Gola në 62 paraqitje, kurse në nivel klubesh ka shpenzuar 15 vite karrierë te [[FC Bayern Munich|Bayern Munich]] ku ka shënuar shifrën rekord të 365 Golave në 427 ndeshje në [[Bundesliga|Bundesligë]] dhe një shifër rekord Golash në kompedicionet europiane 66 në 74 ndeshje <ref name="FIFA Muller">{{cite web | url = http://www.fifa.com/classicfootball/players/player=174790/ | title = Der Bomber wrote records for eternity | publisher = FIFA.com |language=en| accessdate = 10 dhjetor 2012}}</ref>. Me më shumë Golagola se sa ndeshje me Gjermaninë Perëndimore, Müller është i 11ti në listën e [[Lista e futbolliste me 50 ose shumë Golagola ndërkombëtarë|në listën me më shumë Golagola ndërkombëtarë]] pavarësisht se ka luajtur më pak ndeshje se 25 futbollistët e parë. Në listë e golashënuesve më të mirë vetëm [[Poul Nielsen]] dhe [[Sándor Kocsis]] kanë mesatare më të mirë se ai.
 
== Referimet ==
[[Kategoria:Futbollistë në kombëtaren gjermane]]
[[Kategoria:Futbollistë në TSV 1861 Nördlingen]]
[[Kategoria:Futbollistë në FC Bayern MunichMünchen]]
[[Kategoria:Futbollistë në Bundesliga]]
[[Kategoria:Futbollistë në 1970 FIFA Kupën e Botës]]

Menyja e lëvizjeve