Wikipedia:Stampat e datave/Nëntor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Nëntor.

Shtetet në të cilat dënimi me vdekje është në fuqi.
Lufta e Vietnamit
Shënja dalluese e Dell Inc.
Ish presidenti Irakian Saddam Hussein.
 • 1945 - Kolumbia iu bashkua Kombeve të Bashkuara.
 • 1994 - Katërdhjet e pesëvjeçari George Foreman kamiopi më i vjetër botërorë në kategorinë e rëndë me nokautimin e boksierit Michael Moorer.
 • 1995 - André Dallaire tentoi të e vras kryeministrin kanadez Jean Chrétien.
 • 2006 - Saddam Hussein, presidenti i mëparshëm i Irakut, Barzan Ibrahim al-Tikriti dhe Awad Hamed al-Bandar u dënun me vdekje në gjykimin në al-Dujail për masakrimin e 148 Shi'a-ve në vitin 1982. (Në figurë)
Herbert Hoover
 • 1528 – Álvar Núñez Cabeza de Vaca u bë Evropiani i parë që dihet të ket vënë këmbë në Texas.
 • 1925 – Agjenti fshehtë Sidney Reilly u ekzekutua nga një polic i fshehtë i Bashkimit Sovjetik i institutit të njohur si OGPU (Direktorati Shtetërorë Politik).
 • 1928Herbert Hoover zgjidhet kryetar i SHBA-ve. (Në figurë)
 • 1947 – Meet The Press debiton në televizion, kurse më 12 shtator të vitit 1948 fillon emetimin javorë.
 • 1957 – Félix Gaillard zgjedhet Kyeministër i Francës.
Mars Global Surveyor
 • 1665 - Fillon të botohet gazeta më e vjetër e njohur, London Gazette, në Londër, Angli.
 • 1893 - Gratë në Kolorado, ShBA fitojnë të drejtën e votës.
 • 1989 - David Dinkins është zezaku i parë që u zgjodh kyetarë në New York City.
 • 1990 - Mary Robinson është gruaja e parë që zgjedhet presidente e Republikës së Irladës.
 • 1991 - Magic Johnson shpall se është i infektuar nga virusi HIV, kështu që largohet nga NBA.
 • 1996 - NASA lanson Mars Global Surveyor. (Në figurë)


Edward Brooke
 • 1889 - Montana pranohet si shteti i 41-të i ShBA-ve.
 • 1895 - Duke eksperimentuar me elektricitet Wilhelm Röntgen zbulon rrezet x.
 • 1935 - Fernand Bouisson zgjedhet kryeministër i Francës.
 • 1939 - Në Munich, Adolf Hitler i shpëton një tentimi për vrasje, në kohën kur ishte duke festuar përvjetorin e 16-të të Beer Hall Putsch.
 • 1941 - U krijua Partia Komuniste Shqiptare.
 • 1966 - Edward Brooke bëhet afro-amerikani i parë që zgjedhet senator në Senati e Shteteve të Bashkuara. (Në figurë)
Shahisti Garry Kasparov
U.S. Route 66
Astronomi fracez dhe kryeari i parë i Parisit, Jean Sylvain Bailly.
World Wide Web
Qytet i vjetër i Manastirit.
 • 1889 - Gazetarja amerikane Nellie Bly (Elizabeth Cochrane) fillon tentimin e udhëtimit të globit në më pakë se 80 ditë. Ajo përfundon udhëtimin me sukses në ditën e 72-të.
 • 1908 - Në Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit. (Në figurë)
 • 1921 - U themelua Partia Komuniste e Spanjës.
 • 2000 - U lëshua në treg Netscape Navigator verzioni 6.0 pas dy viti të zhvillimit të kodit të hapur.
 • 2003 - U zbulua asteroidi 90377 Sedna.
Intel 4004.
Arnold Schwarzenegger
George Bernard Shaw, refuzuesi i Çmimit Nobel për Letërsi.
 • 1307 - Sipas legjendës William Tell e gjuan mollën mbi kokën e birit të tijë.
 • 1926 - George Bernard Shaw refuzoi të pranojë paratë për Çmimin e tijë Nobel duke thënë: "Mund t'ia falë Alfred Nobelit për zbulimin e dinamitit, por vetëm një shpirt i keq në formën e njeriut mund ta ket zbuluar Çmimin Nobel." (figura)
 • 1928 - U paraqit filmi i shkutër i animuar Steamboat Willie. Filmi i parë i animuar me zë nën udhëheqje të kompanive Walt Disney dhe Ub Iwerks. Në këtë film paraqiten personazhet e njohura Mickey dhe Minnie Mouse. Kjo datë gjithashtu llogaritet nga korporata Disney si ditëlindja e Mickey Mousit.


SPS karta e IBM 1620.
 • 1969 - Pelé shënon golin e tij të 1000-të në ndeshjen mes ekipeve Santos dhe Vasco. Pelé luante për ekipin Santos ku ndeshja përfundoi në favor të ekipit të tijë me rezultat 2:1.
 • 1970 - U tërhoq nga tregu IBM 1620. (figura)
 • 1997 - Në Des Moines, Iowa, Bobbi McCaughey lindë septupletë në rastin e dytë të njohur ku që të shtatë bebet kanë lindur të gjalla. Këto janë bebet e para të cilat kan mbijetuar edhe më tej, që të shtatë bebet e gjalla gjer në vitin 2007.
 • 2005 - U nda Çmimi i nderit për Presidentin e Kosovës Dr. Ibrahim Rugovën nga qyteti i New York-ut, SHBA.
SETI, Kërkimi për Mençuri Jashtë-Tokësore.
 • 284 - Diokletiani u zgjodh Perandor Romak.
 • 1920 - Në Tepelenë tërmeti me 8 ballë shkaktoi 36 viktima dhe 102 të plagosur, shkatërroi 2 500 shtëpi dhe la pa strehë 15 000 njerëz.
 • 1974 - Departamenti i Drejtësisë i Kombeve të Bashkuara hedh në gjyq korporatën AT&T, ky gjykim në fund shpie në shpkëputjen e Bell System nga AT&T.
 • 1984 - U themelua SETI. (figura)
 • 1985 - U paraqit Microsoft Windows 1.0.
Thomas Edison me fonografin e tijë të parë
 • 1783 - Në Paris, Jean-François Pilâtre de Rozier dhe François Laurent, Marquis d'Arlandes realizuan fluturimin e parë me balon me ajër të nxehtë.
 • 1877 - Thomas Edison shpall zbulimin e fonografit të tijë, mjet i cili mund të ruaj dhe luaj zërin. (figura)
 • 1969 - Presidenti amerikan Richard Nixon dhe kryeministri japonez Eisaku Sato në Washington, DC u pajtuan që Okinawa t'i kthehet Japonisë në vitin 1972. Ndër kushtet e kthimit ishte e drejta e SHBA-ve për të vendosur bazat në ishuj por pa përmbajtje nukleare.
John F. Kennedy
 • 1963 – U vra presidenti amerikan John F. Kennedy (Në figurë) dhe guvernatori i Teksasit John B. Connally u lëndua rënd nga një vrasës i njohur si Lee Harvey Oswald.
 • 1986Boksi: Mike Tyson nokauton Trevor Berbick në rundin e dytë dhe bëhet kampioni më i ri botërorë në kategorinëe rëndë me 20 vite e 4 muaj.
 • 1990Margaret Thatcher rizgjedhet Kryeministre e Britanisë së Madhe.
 • 1995Toy Story paraqiti filmin e parë me metrazh të gjatë të krijuar komplet përmes animimeve kompjuterike.
 • 2005Angela Merkel u bë gruaja e parë kancelare e Gjermanisë.
 • 1644 - U botua Areopagitica nga John Milton.
 • 1867 - Manchester Martyrs u varrën në Manchester, Angli pas shpëtimit të dy irlandezëve nga burgu.
 • 1963 - Emetohet seria e parë, An Unearthly Child, e serialit të gjatë Doctor Who në BBC. (figura)'
 • 1976 - Jacques Mayol është njeriu i parë që ka arritur thellësi 100 m nën ujë pa paisje për frymëmarrje.
 • 2005 - Ellen Johnson-Sirleaf u zgjodh presidente e Liberisë, është gruaja e parë udhëheqëse në shtetet afrikane.
Logo e Wikisource
 • 1859 - Çarls Darvini botoi librin Origjina e Specieve.
 • 1922 - Shkrimtari dhe pjestari i IRA-s, Robert Erskine Childers, u ekzekutua nga Shteti i Lirë Irlandez për mbajtje të pistoletës pa leje.
 • 1963 - Lee Harvey Oswald u vra nga Jack Ruby në bodrumin e departamentit policor në Dallas në transmetim të drejtë për drejtë televiziv.
 • 1966 - Aeroplan bullgar me 82 udhtarë u rrëzua në Bratisllavë, Sllovaki.
 • 1966 - New York City përjeton ditën më me shumë smog në historinë e vetë.
 • 1993 - Në Liverpool, 11 vjeçarët Robert Thompson dhe Jon Venables u dënuan për vrasje të 2 vjeçares James Bulger.
 • 2003 - U vë në veprim projekti Wikisource i fondacionit Wikimedia. (figura)
Presidenti amerikan John F. Kennedy.
Filmi Kazablanka
 • 1842 – U themelua Universiteti i Notra Damit.
 • 1909 – U themelua Sigma Alpha Mu në Qyteti i Kolegjit në New York nga 8 judë të rinjë.
 • 1939 – Shellingu i Mainilas: Armata Sovjetike realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit të luftës me Finlandën katër ditë me vonë.
 • 1942 – U shfaq premiera e filmit KazablankaNew York City (ShBA).
 • 1942LDB: Partizanët Jugosllav mbajn mbledhjen e parë të AVNOJ-it në Bihaç në veriperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës.
 • 1944LDB: Gjermania fillon sulmet V-1 dhe V-2 në Antwerp, Belgjikë.
Alfred Nobel
 • 1895 – Fabrikanti suedez dhe zbuluesi i dinamitit, Alfred Nobel (Në figurë), në Paris shkroi testamentin e tijë të fundit në të cilin kërkon themelimin e Çmimit Nobel pas vdekjes së tij.
 • 1912 - Ngrihet Flamuri Shqiptar dhe shpallet Pavarësia në Durrës , Kavajë , Peqin
 • 1937 – Në shenjë mirënjohjeje populli i Beratit, më 27 nëntor i ngriti patriotit dhe rilindasit Babë Dudë Karbunara Nënshkruesi i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë bustin e mermertë, vepër e skulptorit Dhimitër Çani në sheshin e vogël që sot mban emrin "Babë Duda".
 • 2005Transplantimi i parë i pjesërishëm i fytyrës së njeriut u realizua në Amiens (Francë).
Flamuri shqiptar
Nënë Shqipëri, monument për partizanët e rënë në çlirimin e Shqipërisë
Ndërtesa e bankës gjermane Deutsche Bank në Frankfurt am Main.
 • 1988 - Kohlberg Kravis Roberts & Co. bleu kompainë RJR Nabisco për 25.07 miliardë dollarë amerikan.
 • 1989 - Antari i bordit të Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, vritet nga një sulm me bombë nga Red Army Faction.
 • 1998 - Deutsche Bank njofton për marrëveshjen me vlerë 10 miliard dollarë amerikan për blerjen e Bankers Trust duke krijuar institutin më të madhë financiarë në botë. (Në figurë)
 • 2004 - Lion Air Flight 538 u rrëzua në Surakarta, Central Java, Indonezi dhe la të vdekur 26 njerëz.