Jump to content

Boga (Pejë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bogë
Bogët
Fshat
Fshati Bogë
Fshati Bogë

Bogë është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Bokaj dhe Bogët.

Fshati është i vogël malor dhe gjithashtu një vend i përshtatshëm për pushime në Kosovën perëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Bogë ndodhet në Rajonin e Rugovës, në Alpet Shqiptare në një lartësi prej rreth 1.300m - 1.400m. Pranë fshatit ndodhet Maja e Hajlës në 2.403 m dhe Lumbardhi i Pejës i cila ka burimin jo shumë larg fshatit. Përreth fshatit gjenden malet shumë piktoreske.

Në Bogë janë ngritur shumë shtëpi pushimi, dhe ekzistenca e Qendrës Skitare tërheq shumë vizitorë. [1] [2]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra Skitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me të drejtë që Boga e Rugovës konsiderohet vendlindja e skitarisë kosovare. Tani në këtë Qendër është i montuar një skilift me gjatësi deri në 1000 metra dhe ka objekte të ngritura për vendosjen dhe organizimin e garave të ndryshme të Kosovës dhe ndërkombëtare. [3] [4]

Përveq pistës së skijimit në Bogë, në kodrat përreth ekzistojnë edhe terrene e pista të tjera skijimi, si p.sh. në Stankaj e vende tjera.

Në Bogë ndodhen edhe dy shkolla skijimi: "Dardania" dhe "Ke Luani".[5] [6]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kosovo's Alternative Outdoor Sport Destination - Boge, www.balkaninsight.com
  2. ^ https://viewkosova.com/visit-kosovo/boge-village/
  3. ^ http://www.albinfo.ch/boga-aty-ku-bora-merr-fryme-shqip/
  4. ^ http://www.sportrks.com/index.aspx?SID=38&LID=2&ACatID=37&AID=1012[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2014. Marrë më 19 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2017. Marrë më 19 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Boga (Kosovë) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale