Batusha (Gjakovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Batushë
Botushë
Fshat
Vendndodhja
Batushë is located in Kosova
Batushë
Batushë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 14″ Veri

20° 15′ 39″ Lindje

Batushë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Botushë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batusha është një vendbanim, i cili shtrihet në veriprendim të qytetit të Gjakovës, rrëzë Bjeshkëve të Nemuna, në dy brigjet e lumit Gusha.Fshati ndodhet në Gash të Malësisë së Gjakovës rrezë Bjeshkëve të nemuna. Është një vendbanim i lashtë, fshati Batushë është përmendur në Defterin Osman të vitit 1485, atëherë kishte 35 shtëpi.

Fshati administrativisht i takon Komunës së Gjakovës. Është 23 km larg nga Gjakova dhe 3 km nga Juniku.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fshatin Batushë gjendet edhe shenja e sheh Bardhit perball rruges se Buqezve,eshte edhe tyrbja tek Dant.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftës 1998-1999 fshati ka pësuar dëmtime të mëdha në njerëz dhe të mira materiale, 159 nga gjithsejt 179 shtëpi ka qenë të shkatëruara plotësisht.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]