Duzhnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duzhnjë
Dushnjë
Fshat
Vendndodhja
Duzhnjë is located in Kosova
Duzhnjë
Duzhnjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 369 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 22′ 17″ Veri

20° 20′ 29″ Lindje

Duzhnjë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Dushnjë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati gjendet rreth 7 km në perëndim të Gjakovës, në kufi me Republikën e Shqipërisë. Ka peizazhe të bukur për anash së cilit lakon Ereniku. Përndryshe Duzhnjen e përshkruan edhe magjistralja Kosovë-Shqipëri : Gjakovë-Ponoshec-Qaf Morinë-Bajram Curri.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka rreth 400 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Duzhnjë është i njohur në këtë anë për disa objekte fetare të besimit mysliman ndër të cilat dallohen dy tyrbet e sektit mysliman Sadi si dhe tri teqetë e po të njëjtit sekt. Është për tu thënë se banorët e këtij fshati kanë lidhje të ngushta me qytetin e Gjakovës dhe kanë depërtuar në skenën fetare të qytetit me tyrben e Dervish Danës. Depërtimi i tyre si duket rrjedhë edhe nga kontributi i vetë familjes Dana dhënë qytetit. Kjo familje, e më këtë edhe vetë tyrbja për veprimet e tyre kundrejt regjimit jugosllavë për opinionin e gjerë të qytetit bëhen të njohura me rastin e demonstratave të 81-ës në Gjakovë, me që rast nga forcat e policisë vritet i biri i familjes Nesemiu (17 vjeçar). Në atë kohë supozohej se Nesemiu dhe dy të vrarë të tjerë nga policia ishin organizatorët e atyre demonstratave në korzonë e Gjakovës.

Gjatë luftës së përgjithshme të Kosovës në vitet e fundit (1999), forcat paramilitare dhe sigurimi i shkijeve ndjekin këtë familje duke ju kallur shtëpinë e tyre në Gjakovë dhe duke e vrarë Sheh Zenel Dervish Danen (rreth moshës 59 vjeçare) me dy fëmijët e mbetur, Fariun (rreth moshës 37 vjeçare) dhe Eminin (rreth moshës 31 vjeçare.)

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]