Gërgoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërgoc
Fshat
Vendndodhja
Gërgoc is located in Kosova
Gërgoc
Gërgoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Dushkajë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 35″ Veri

20° 27′ 18″ Lindje

Gërgoc është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Gërgoc i cili gjendet në qendër të Dushkajës është paksa më i dalluar për trimëri dhe bujari, është një fshat që nga hordhitë e ndryshme është ç'bërë tri herë nga sipërfaqja, është djegur dhe shpërngulur i tëri, por sërish është populluar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga ky fshat lindi nacionalisti, trimi i madh Fazli Metë Nimani i cili asnjëherë nuk ju nënshtrua regjimeve sllave por ato i luftoi gjatë luftës së dytë botërore dhe pas saj në aradhat e nacionalistëve dhe patriotëve shqiptar, më pas për tu arrestuar dhe dënuar me vdekje së bashku me vëllaun Kamerin nga regjimi Komunist Jugosllav në burgun e Goliotokut. Çdo gjeneratë e këti vendi lindi dhe rriti nacionalist njërëz që lirinë e shihnin si të mundshme, por duke rrokur armët për çlirim.

Lufta e fundit çlirimtare e udhëhequr nga UÇK-ja gjeti shumë shpejtë përkrahjen e familjes Nimani ku që nga gushti 1996.

Fshati Gergoc ka dhen shume e veçanerisht ne lufte e fundit per çlirim.

Deshmoret e Gergocit te rene ne lufte e UÇK-se

  • Gjenral Fadil Nimani- Komandant Tigri
  • Selim Salihu
  • Muhamet Alija
  • Xheladin Salihu
  • Tafe Nimani

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]