Guska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guskë
Gushaj
Fshat
Vendndodhja
Guskë is located in Kosova
Guskë
Guskë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Has
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 21′ 39″ Veri

20° 22′ 22″ Lindje

Guskë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gushaj. Fshati ndodhet në zonën e brezit kufitar me Republikën e Shqipërisë në perëndim të qytetit të Gjakovës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat numeron rreth 400 banorë.

Gjatë luftës së vitit 1999 nga ky fshat jan vrarë nga forcat paramilitare serbe 25 banorë në masakrën që ka ndodhur në fshatrat Korenicë dhe Meje të Gjakovës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]