Rrezina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Rezina
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Gjakovës
Rajoni Gjakovës
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Rrezinë është një fshat në Komunen e Gjakovës, ka mbi 200 banorë dhe gjendet në mes të qytetit të Gjakovës dhe Lumit Drini i Bardhë.

Ky fshat ka një traditë të lashtë kulturore, atdhetarie, fisnikrije dhe dallohet si vendbanim jo konfliktuozpor që jeta në brendin e tijë është e qetë dhe me një harmoni në mes të familjeve që jetojnë atje, pra Markagjinët, Domgjonët, Nikolldodët, Gjinajt, Kolukët, Zefkolajt etj.