Rrezina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrezinë
Fshat
Vendndodhja
Rrezinë is located in Kosova
Rrezinë
Rrezinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Dushkajë
Lartësia 361 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 19″ Veri

20° 29′ 39″ Lindje

Rrezinë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Fshati ka mbi 200 banorë dhe gjendet në mes të qytetit të Gjakovës dhe Lumit Drini i Bardhë.

Ky fshat ka një traditë të lashtë kulturore, atdhetarie, fisnikrije dhe dallohet si vendbanim jo konfliktuozpor që jeta në brendin e tijë është e qetë dhe me një harmoni në mes të familjeve që jetojnë atje, pra Markagjinët, Domgjonët, Nikolldodët, Gjinajt, Kolukët, Zefkolajt etj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]