Jump to content

Kusari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kusar
Fshat

Kusar është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Fshati është i ndarë në dy pjesë: Kusari i Epërm dhe Kusari i Poshtëm.

Kusari është një vendbanim kodrinoro-malor, i tipit të shpërndarë, që shtrihet rrëzë malit Pashtrik, i ndodhur rreth 8 – 9 km në jug të qytetit të Gjakovës. Ndahet në dy pjesë Kusari 1 dhe Kusari 2.

Fshati Kusar është vendbanim i vjetër iliro-dardan, ndërsa për ete dëshmojnë edhe gjyteza përkatësisht Hisari që ndodhen në lindje të fshatit. Aty janë gjetur themelet e shtëpive dhe vegla të ndryshme, enë argjili etj. Po ashtu në lokalitetin e këtij vendbanimi ekzistojnë disa varreza të vjetra kurse sipas gjurmimeve të vitit 2001 është konstatuar së ajo është një fortifikatë që i përket antikës së vonë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]