Kusari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kusar
Fshat
Vendndodhja
Kusar is located in Kosova
Kusar
Kusar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Has
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 19′ 44″ Veri

20° 26′ 35″ Lindje

Kusar është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Fshati është i ndarë në dy pjesë: Kusari i Epërm dhe Kusari i Poshtëm.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kusari është një vendbanim kodrinoro-malor, i tipit të shpërndarë, që shtrihet rrëzë malit Pashtrik, i ndodhur rreth 8 – 9 km në jug të qytetit të Gjakovës. Ndahet në dy pjesë Kusari 1 dhe Kusari 2.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kusar është vendbanim i vjetër iliro-dardan, ndërsa për ete dëshmojnë edhe gjyteza përkatësisht Hisari që ndodhen në lindje të fshatit. Aty janë gjetur themelet e shtëpive dhe vegla të ndryshme, enë argjili etj. Po ashtu në lokalitetin e këtij vendbanimi ekzistojnë disa varreza të vjetra kurse sipas gjurmimeve të vitit 2001 është konstatuar së ajo është një fortifikatë që i përket antikës së vonë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]