Osek Hyla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osek Hylë
Hylaj
Fshat
Vendndodhja
Osek Hylë is located in Kosova
Osek Hylë
Osek Hylë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 380 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 24′ 53″ Veri

20° 23′ 30″ Lindje

Osek Hylë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Hylaj.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Osek Hyla ka një siperfaqe prej 3km².

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Osek hyla ka afër 2000 banorë, ku të gjith janë shqiptar.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tokat janë pjellore, shumica e banoreve mirren me bujqesi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Osek Hyla e ka edhe shkollen fillore e cila u hap ne vitin 1991 ku shkojnë afër 300 nxënes.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]