Deva (Gjakovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Devë
Fshat
Vendndodhja
Devë is located in Kosova
Devë
Devë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Has
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 20′ 32″ Veri

20° 21′ 29″ Lindje

Devë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Devë ështe fshat që ndanë Reken e keqe me Hasin i ka rreth 80 shtepi, banoret kryesisht mirren me blegtori dhe bujqesi, por ne fshat gjindet edhe Xeherorja e kromit ne te cilen punoin nje pjes e konsiderushme e banoreve fshatit. Fshati ndahet ne keto lagje, Asllani dhe Sefaj qe jan te ndar ne dy lagje e qe njhien si Ahmet Azllanet,Pastaj vin Lagjet Regjaj, Kukaj, Avdija dhe Deva qe jan ne nje lagje, mandej jan Binakajt, Beq Alit dhe Bobt.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Devë gjithmon u shqu per njerz te dijes e te pushkes ku vetem gjat luftes se fundit numron 13 martir te familjes Bobi, Avdijaj, Asllani, Sefa dhe Binakaj si dhe dhe Deshmorin Ibrahim Asllani Luftetar i shquar i Brigades 134,,Bedri Shala".


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]