Oshlani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oshlan
Ashlan
Fshat

Oshlan është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ashlan. Ky vendbanim është po ashtu, mjaft I vjetër. Përmendet në vitin 1455 dhe i kishte pasur 42 familje, që do të thotë se ishte aq I madh sa ishte asokohe Gjilani. Ai shtrihet rrëzë malit Çiçavicë dhe është rreth 7 km në perëndim të Vushtrrisë. Këtu gjenden disa vende hidrografike interesante sikurse: Përroi i Davidit, Përroi i Milicës, etj. [1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]