Oshlani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oshlan
Ashlan
Fshat
Vendndodhja
Oshlan is located in Kosova
Oshlan
Oshlan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Artakoll
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 48′ 34″ Veri

20° 52′ 24″ Lindje

Oshlan është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ashlan. Ky vendbanim është po ashtu, mjaft I vjetër. Përmendet në vitin 1455 dhe i kishte pasur 42 familje, që do të thotë se ishte aq I madh sa ishte asokohe Gjilani. Ai shtrihet rrëzë malit Çiçavicë dhe është rreth 7 km në perëndim të Vushtrrisë. Këtu gjenden disa vende hidrografike interesante sikurse: Përroi i Davidit, Përroi i Milicës, etj. [1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]