Stadiumi Kombëtar "Qemal Stafa"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qemal Stafa (stadium))
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Kombëtar "Qemal Stafa"
QemalStafaStadiumTirana.JPG
pamje e Stadumit "Qemal Stafa"
Vendndodhja Flag of Albania.svg Tiranë, Shqipëri
Pronari Federata Shqiptare e Futbollit
Operatori Federata Shqiptare e Futbollit
Kapaciteti 19,700 [1]
Ndërtimi
Gurthemeli gusht 1939
Hapur 7 tetor 1946
Çmimi i ndërtimit 2016 (60.000.000€)
Përdoruesit
Kombëtarja shqiptare e futbollit
KF Tirana
KS Dinamo Tirana
FK Partizani

Stadiumi kombëtar Qemal Stafa është stadiumi më i madh i Shqipërisë. Ndërtimi i stadiumit ka filluar në vitin 1939 në Tiranë. Pas një ndërprerje 3-vjeçare (më 1943), impianti përfundoi në vitin 1946. Inaugurimi është bërë në vitin 1946 me ndeshjet e ballkaniadës. Kapaciteti 19,700 mijë vende.

Stadiumi i Ri[redakto | përpunoni burim]

Qeveria e Republikes së Shqipërise ka vendosur ne mbledhjen e saj te fundit qe te krijoje nje shoqeri aksionere me Federaten Shqiptare te Futbollit per ndertimin e stadiumit te ri kombetar. Raportet do te jene 75% per FSHF dhe 25% per shtetin Shqiptar.

Investimi arrin shifrat 50 milione euro te cilat do te vijne nga UEFA dhe Qeveria Shqiptare. 10 milione euro jane gati per te filluar punimet rreth kesaj vepre madheshtore. Mendohet qe pas takimit te fundit per eleminatoret e EURO 2016 midis Shqipërisë dhe Armenisë në janar të 2016 të startojë me prishjen e stadiumit kombëtar aktual.

Presidenti i FSHF-së Armand Duka ka sqaruar gjithcka rreth ketij projekti historik ne nje konference shtypi perballe gazetareve duke nenvizuar dhe menyren e investimit.[2]

Pas punimeve do të ketë vënd për 22,500 spektatorë.[3]

Galeria[redakto | përpunoni burim]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/FirstDiv/uefaorg/Publications/01/67/03/93/1670393_DOWNLOAD.pdf
  2. ^ "Artikulli në faqen zyrtare e FSHF-së". Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2011. Marrë më 27 mars 2011.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  3. ^ "Prezantimi i Projektit - Shiko faqen 56" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 korrik 2011. Marrë më 27 mars 2011.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]


Koordinatat: 41°19′5.93″V 19°49′26.67″L / 41.3183139°V 19.8240750°L / 41.3183139; 19.8240750