Sezoni 2012–13 i F.C. Internazionale Milano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sezoni 2012–13
Presidenti Flamuri Massimo Moratti
Trajneri Flamuri Andrea Stramaccioni
Stadiumi San Siro
Serie A 9ti
Kupa e Italisë 380
UEFA Europa League Raundi i 16-tave
Golashënuesi Liga: Flamuri Palacio (12)
Total: Flag of Argentina.svg Palacio (22)
Shikueshmëria më e lartë 79,341 vs Milan (24 shkurt 2013)
79,341 vs Juventus (30 mars 2013)
Shikueshmëria më e dobët 6,150 vs Neftchi Baku (3 Djetor 2012)
Shikueshmëria mestarare 46,996
Sezoni i shkuar 2011–12
Sezoni i ardhshëm 2013–14

F.C. Internazionale Milano do te marri ne sezonin 2012 ne Serie A, Coppa Italia dhe UEFA Europa League. F.C. Internazionale Milano Primavera do te marri pjese ne NextGen Series, ata fituan vitin e shkuar.

Sezoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2012–13 për Inter nisi zyrtarisht më 6 korrik 2012 në Pinzolo, ky për të dytin vit rradhazi Inter do të zhvillonte fazën përgatitore para fillimit të sezonit [1]. Nga 26 lojtarët e thirrur nga trajneri Andrea Stramaccioni, mungonte blerja e re Samir Handanovič, Maicon i cili u thirr më 8 korrik por u largua 1 ditë më vonë pasi kompletoi transferimin te Manchester City, kurse Wesley Sneijder mungoi sepse po luante me HollandënEuro 2012. Dhjetë ditët e punës në Rendena përfunduan më 15 korrik me një miqësore në Rovereto, ku Inter u ndesh me sllovenët e FC Koper [2]. Më 18 korrik 2012, skuadra u rikthye në qëndrën sportive Angelo MorattiAppiano Gentile për t'u përgatitur për edicionin e 12-të të Trofeut TIM, dhe për 2 miqësoret kundër Comos dhe Celtic [3].

Ndeshja e parë zyrtare për Inter u luajt më 2 gusht kundër kroatëve të Hajduk Split për ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të UEFA Europa League [4]. Inter fitoi me rezultatin 3–0 në Stadion Poljud [5]. Në ndeshjen e kthimit në San Siro më 9 gusht, Inter humbi me rezultatin 0–2 por u kualifikua për në raundin play–off me rezultatin e përgjithshëm 3–2 [6]. Më vonë, skuadra kaloi edhe fazën play–off dhe u kualifikua në fazën e grupeve të këtij kompedicioni. Më 23 gusht 2012, Inter fitoi ndeshjen e parë me rezultatin 2–0 jashtë fushe kundër skuadrës rumune Vaslui [7] dhe barazoi në San Siro me rezultatin 2–2 në ndeshjen e kthimit më 30 gusht [8].

Ndeshja e parë e Interit në ligë ishte në Stadio Adriatico kundër skuadrës së sapongjitur në Serie A Pescara më 26 gusht, ndeshja përfundoi me fitoren e Zikaltërve me rezultatin 3–0 [9]. Ishte hera e parë që nga sezoni 2006–07 që Inter fiton ndeshjen e javës së parë të ligës. Skuadra arriti rezultate pozitive në ndeshjet jashtë fushe pasi në 3 ndeshjet e tjera mori 3 fitore (0–2 kundër Torinos, 0–2 kundër Chievo Veronës dhe 0–1 kundër Milan), kurse në 3 ndeshjet e para në shtëpi nuk arriti rezultate pozitive pasi mori vetëm 1 fitore (2–1 kundër Fiorentinës) dhe 2 humbje (1–3 kudër Romës dhe 0–2 kundër Sienës). Në Europa League, skuadra e nisi fazën e grupeve me një barazim 2–2 në San Siro kundër rusëve të Rubin Kazan.

Fanellat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fanella e Shtepisë
Fanella anterlative e Shtepisë.
Fanella Jashtë
Fanella e parë e Portierit
Fanella e dytë e Portierit
Fanella e tretë e Portierit

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat e rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012
2013
 • 4 janar: Inter blen sulmuesin Tommaso Rocchi për 300.000 mijë .
 • 31 janar: Kovačić pranoi të transferohej te Inter për 15 milion .
 • 14 mars: Inter eleminohet nga Tottenham me rezultatin 4–4 (Golat jashtë fushe).
 • 17 Pril: Inter eleminohet nga AS Roma me rezultatin e përgjithshem 3-5.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Informacioni i skuadres[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni. Kombësia. Emri Mosha Mbërritja Fundi i Kontratës Transferimi Shënimi
Portierët
1 PT Flamuri Samir Handanovič 28 2012 2016 € 11M + bashkpronësinë e Faraoni Bashkpronësi
12 PT Flamuri Luca Castellazzi 37 2010 2014 Falas N/A
27 PT Flamuri Vid Belec 22 2012 2017 Akademia N/A
77 PT Flamuri Raffaele Di Gennaro 19 2012 2017 Akademia N/A
Mbrojtësit
4 MB Flamuri Javier Zanetti (K) 39 1995 2013 € 6.5M N/A
6 MB Flamuri Matías Silvestre 27 2012 2013 € 2M Me opsion blerje
23 MB Flamuri Andrea Ranocchia 24 2011 2015 € 18.5M + Destro në huazim me mundësi blerje N/A
25 MB Flamuri Walter Samuel 34 2005 2013 € 18M N/A
26 MB Flamuri Cristian Chivu 31 2007 2015 € 10M + Marco Andreolli N/A
31 MB Flamuri Álvaro Pereira 25 2012 2016 € 10M N/A
33 MB Flamuri Ibrahima Mbaye 18 2012 2016 Akademia N/A
40 MB Flamuri Juan Jesus 21 2012 2016 € 3.8M N/A
42 MB Flamuri Jonathan 25 2012 2015 € 5M N/A
55 MB Flamuri Yuto Nagatomo 26 2011 2010 € 4.5M + bashkpronësinë e Caldirolas dhe Garritanos N/A
Mesfushorët
5 MF Flamuri Dejan Stanković 34 2004 2014 € 4M +Pandev N/A
11 MF Flamuri Ricky Álvarez 24 2011 2016 € 11.9M N/A
14 MF Flamuri Fredy Guarín 25 2012 2016 € 12.5M N/A
16 MF Flamuri Gaby Mudingayi 31 2012 2013 € 0.75M Me opsion blerje
19 MF Flamuri Esteban Cambiasso 32 2004 2014 Falas N/A
20 MF Flamuri Joel Obi 20 2010 2017 Akademia N/A
21 MF Flamuri Walter Gargano 27 2012 2013 Huazim për € 1.25M Me opsion blerje € 5.25M
24 MF Flamuri Marco Benassi 18 2012 2017 Akademia N/A
Sulmuesit
8 SU Flamuri Rodrigo Palacio 30 2012 2015 € 10.5M N/A
9 SU Flamuri Tommaso Rocchi 35 2013 2015 Vlerë e paditur N/A
22 SU Flamuri Diego Milito 33 2009 2014 € 10M + Acquafresca N/A
99 SU Flamuri Antonio Cassano 30 2012 2014 Falas Pjesë e blerjes së Pazzini

Last Updated: 3 nëntor 2012 Referime: inter.it

Transferimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blerje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Merkatoja Verore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni. Emri i lojtarit Mosha Ardhur nga klubi Lloji i transferimit Fundi i kontratës Paga e transferimit Shënime Referime
14 MF Flamuri Guarín 25 Flamuri Porto Gjysëm-transferim 2016 € 11M N/A fcporto.pt
8 SU Flamuri Palacio 30 Flamuri Genoa Transferim 2015 € 10.5M N/A inter.it
7 MF Flamuri Coutinho 19 Flamuri Espanyol Rikthim nga huazimi 20?? Falas N/A
17 MF Flamuri Mariga 25 Flamuri Parma Rikthim nga huazimi 2013 Falas N/A
6 MB Flamuri Silvestre 27 Flamuri Palermo Huazim 2013 € 2M Huazim inter.it
1 PT Flamuri Handanovič 27 Flamuri Udinese Bashkpronësi 2016 € 11M Bashkpronësi inter.it
16 MF Flamuri Mudingayi 30 Flamuri Bologna Huazim 2013 € 0.75M Huazim inter.it
21 MF Flamuri Gargano 28 Flamuri Napoli Huazim 2013 € 1.25M Huazim inter.it
99 SU Flamuri Cassano 30 Flamuri Milan Transferim 2014 Falas N/A inter.it
33 MB Flamuri Mbaye 17 Flamuri Primavera Promovuar 20?? Falas N/A
44 MB Flamuri Bianchetti 19 Flamuri Primavera Promovuar 20?? Falas N/A
24 MF Flamuri Benassi 18 Flamuri Primavera Promovuar 20?? Falas N/A
88 SU Flamuri Livaja 18 Flamuri Primavera Promovuar 20?? Falas N/A
41 MF Flamuri Duncan 19 Flamuri Primavera Promovuar 20?? Falas N/A
31 MF Flamuri Pereira 26 Flamuri Porto Transferim 2016 € 10M N/A

Merkatoja dimërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni. Emri Mosha Erdhi nga Lloji i transfertës Fundi i kontratës Paga e transferimit Shënime Referime
18 SU Flamuri Tommaso Rocchi 35 Flamuri Lazio Transfer 2014 € 500,000 N/A
10 MF Flamuri Mateo Kovačić 18 Flamuri D. Zagreb Transferim 2017 € 13,000,000 N/A
17 MF Flamuri Zdravko Kuzmanović 25 Flamuri Stuttgart Transferim 2017 € 1,200,000 N/A
7 MF Flamuri Ezequiel Schelotto 23 Flamuri Atalanta Transferim 2017 € 5,300,000 N/A
30 PT Flag of Argentina.svg Juan Pablo Carrizo 28 Flamuri Lazio Transferim 2017 € 300,000 N/A

Shpenzimi: € 46.5M

Shitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Merkatoja Verore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni. Emri Mosha U shit te Lloji i transfertës Fundi i kontratës Paga e transferimit Shënime
21 PT Flamuri Paolo Orlandoni 40 Tërhequr Fund i kontratës N/A Falas inter.it
2 DF Flamuri Iván Córdoba 36 Tërhequr Fund i kontratës N/A Falas inter.it
77 MF Flamuri Sulley Muntari 28 Flamuri Milan Fund i kontratës N/A Falas
27 SU Flamuri Goran Pandev 29 Flamuri Napoli Huazim me të drejtë blerje N/A € 7.5M
33 MF Flamuri Juraj Kucka 25 Flamuri Genoa Bashkpronësi Terma miqësorë € 5M
PT Flamuri Emiliano Viviano 26 Flag of Italy.svg Palermo Bashkpronësi Terma miqësorë € 3.5M
28 SU Flamuri Mauro Zárate 25 Flamuri Lazio Rikthim nga huazimi N/A Falas
17 MF Flamuri Angelo Palombo 31 Flamuri Sampdoria Rikthim nga huazimi N/A Falas
18 MF Flamuri Andrea Poli 23 Flamuri Sampdoria Rikthim nga huazimi N/A Falas
6 MB Flamuri Lúcio 34 Flamuri Juventus Prishje e kontratës N/A Falas
37 MB Flamuri Davide Faraoni 21 Flamuri Udinese Bashkpronësi Pjesë e blerjes së Handanovič Falas
9 SU Flamuri Diego Forlán 33 Flamuri Internacional Prishje e kontratës N/A Falas inter.it
30 SU Flamuri Luc Castaignos 20 Flamuri Twente Transferim N/A € 6M inter.it
7 SU Flamuri Giampaolo Pazzini 28 Flamuri Milan Transferim + Cassano € 7.5M inter.it
1 PT Flag of Brazil.svg Júlio César 33 Flamuri QPR Prishje e kontratës N/A Falas inter.it
13 MB Flamuri Maicon 31 Flamuri Manchester City Transferim N/A € 3M
81 SU Flamuri Samuele Longo 20 Flamuri Espanyol Huazim N/A Falas inter.it

Merkatoja Dimërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni. Emri Mosha Erdhi nga Lloji i transfertës Shënime Paga e transferimit Referime
10 MF Flamuri Wesley Sneijder 28 Flamuri Galatasaray Transferim N/A € 7.5M Goal.com
41 MF Flamuri Alfred Duncan 19 Flamuri Livorno Huazim 2013 Falas N/A
44 MB Flamuri Matteo Bianchetti 19 Flamuri Verona Huazim 2013 Falas N/A
52 MF Flamuri Andrea Romanò 19 Flamuri Prato Huazim 2013 Falas N/A
7 MF Flamuri Philippe Coutinho 20 Flamuri Liverpool Transferim N/A € 10.2M N/A
17 MF Flamuri MacDonald Mariga 25 Flamuri Parma Huazim 2013 Falas N/A
88 SU Flamuri Marko Livaja 19 Flamuri Atalanta Bashkpronësi Pjesë e blerjes së Schelotto Falas N/A
82 MF Flamuri Daniel Bessa 20 Flamuri Vicenza Huazim 2013 Falas N/A
Fitimet e shitjeve: Green Arrow Up Darker.svg
€ 31.2M
Fitimet e bashkpronësive: Green Arrow Up Darker.svg
€ 8.5M
Fitimet në total : Green Arrow Up Darker.svg
€ 39.7M

Aktivitetet e transferimeve dhe statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpenzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verë: € 46.5M
Dimër: € 19.2M
Total: € 65.2M

Fitimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verë: Green Arrow Up Darker.svg
€ 32.5M
Dimër: Green Arrow Up Darker.svg
€ 17.7M
Total: Green Arrow Up Darker.svg
€ 50.2M

Total[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verë: € 14M
Dimër: € 1.5M
Total: € 15.5M

Rekordi i disiplinës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfshirë të gjitha ndeshjet kompetitive.

Serie A' UEFA Europa League' Kupa e Italisë' Total'
Nr. Pozicioni Kombësia Emri Booked BookedBookedSent off Sent off Booked BookedBookedSent off Sent off Booked BookedBookedSent off Sent off Booked BookedBookedSent off Sent off
Portierët
1 PT Flamuri Samir Handanovič 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
12 PT Flamuri Luca Castellazzi 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Mbrojtësit
4 MB Flamuri Javier Zanetti (K) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
6 MB Flamuri Matías Silvestre 0 0 0 4 0 0 0 0 0 4 0 0
23 MB Flamuri Andrea Ranocchia 3 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0
25 MB Flamuri Walter Samuel 3 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0
31 MB Flamuri Álvaro Pereira 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0
40 MB Flamuri Juan Jesus 4 0 0 1 0 0 0 0 0 5 0 0
42 MB Flamuri Jonathan 0 0 0 2 0 0 0 0 0 2 0 0
55 MB Flamuri Yuto Nagatomo 3 1 0 o 0 0 0 0 0 3 1 0
Mesfushorët
11 MF Flamuri Ricardo Álvarez 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
14 MF Flamuri Fredy Guarín 3 0 0 2 0 0 0 0 0 5 0 0
16 MF Flamuri Gaby Mudingayi 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
19 MF Flamuri Esteban Cambiasso 2 0 1 o 0 0 0 0 0 2 0 1
20 MF Flamuri Joel Obi 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0
21 MF Flamuri Walter Gargano 4 0 0 1 0 0 0 0 0 5 0 0
Sulmuesit
88 SU Flamuri Marko Livaja 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0

Redaktimi i fundit: 26 mars 2014

Ndeshjet para-sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012 Turi në Indonezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zikaltrit luajtë 2 ndeshje miqësore gjatë qëndrimit të tyre në Indonezi dhe u luajtën të dyja në stadiumin e Xhakartës Gelora Bung Karno, ku ata zhvilluan edhe stërvitjet. Ndeshja e parë u luajt më 24 maj, e pa Interin të ndeshej kundër Indonezisë U–23 që ishte e përbërë nga lojtarët më të mirë nga Premier League Indoneziane. Inter u ndesh me Kombëtaren e parë Indoneziane në ndeshjen e dytë të tyre më 26 maj.

Data Turi Kundërshtari B / J Rezultati Golashënuesit Shikueshmëria
24 maj 2012 Indonezia Indonezia XI J 0–3 Longo 36', Pazzini 53', Tremolada 70' 20,000
26 maj 2012 Indonezia Indonezia J 2–4 Coutinho (2) 6', 43', Pazzini (2) 61', 74 50,000

Miqësoret e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Kundërshtari B / J Rezultati Golashënuesit Shikueshmëria
12 korrik 2012 Trentino Team J 0–6 Coutinho 3', Diego Milito (3) 6', 40', 42', Cambiasso 54', Garritano 86' 4,000
15 korrik 2012 FC Koper B 2–0 Walter Samuel 56', Coutinho 71'
21 korrik 2012 Juventus FC A 1–0 Coutinho 12'
21 korrik 2012 AC Milan A 2–1 Guarín 25', Palacio 34'
24 korrik 2012 Calcio Como J 2–3 Nagatomo 6', Ranocchia 28', Palacio 77' 6,000
28 korrik 2012 Celtic J 1–1 Palacio 88'
18 gusht 2012 CA Bizertin A 0–3 Cambiasso 14', Palacio (2) 31', 64'

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit më të mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Poz. Kombi Emri Serie A' UEFA Europa League' Kupa e Italisë' Total'
8 SU Flag of Argentina.svg Rodrigo Palacio 12 8 2 22
99 SU Flag of Italy.svg Antonio Cassano 8 1 1 10
14 MF Flag of Colombia.svg Fredy Guarin 4 4 2 10
22 SU Flag of Argentina.svg Diego Milito 9 0 0 9
11 MF Flag of Argentina.svg Ricardo Álvarez 5 1 1 7
88 SU Flag of Croatia.svg Marko Livaja 0 4 0 4
19 MF Flag of Argentina.svg Esteban Cambiasso 3 1 0 4
23 MB Flag of Italy.svg Andrea Ranocchia 2 0 1 3
18 SU Flag of Italy.svg Tommaso Rocchi 3 0 0 3
55 MB Flag of Japan.svg Yuto Nagatomo 0 2 0 2
31 MB Flag of Uruguay.svg Álvaro Pereira 1 0 0 1
20 MF Flag of Nigeria.svg Joel Obi 0 1 0 1
25 MB Flag of Argentina.svg Walter Samuel 1 0 0 1
26 MB Flag of Romania.svg Cristian Chivu 1 0 0 1
7 MF Flag of Italy.svg Ezequiel Schelotto 1 0 0 1
24 MF Flag of Italy.svg Marco Benassi 0 1 0 1
42 MB Flag of Brazil.svg Jonathan Moreira 0 0 1 1
40 MB Flag of Brazil.svg Juan Jesus 1 0 0 1
TOTAL 53 23 8 81

Last updated: 18 maj 2013

Referime: inter.it

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ritiro 2012: Pinzolo, stiamo arrivando". inter.it. 16 korrik 2012. Marrë më 23 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Pinzolo: L'Inter saluta la val Rendena". inter.it. 16 korrik 2012. Marrë më 23 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Appiano: Mercoledi 18-7 la ripresa". inter.it. 16 korrik 2012. Marrë më 23 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "UEFA Europa League 2012-2013: La lista dell'Inter". inter.it. 2 gusht 2012. Marrë më 26 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Hajduk Split vs Internazionale". Soccerway.com. 2 gusht 2012. Marrë më 26 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Internazionale vs Hajduk Split". Soccerway.com. 9 gusht 2012. Marrë më 26 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Vaslui vs Internazionale". Soccerway.com. 23 gusht 2012. Marrë më 26 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Internazionale vs Vaslui". Soccerway.com. 30 gusht 2012. Marrë më 26 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Serie A, Pescara-Inter 0-3: Un tris per l'esordio". inter.it. 26 gusht 2012. Marrë më 27 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]