Merdari (Besianë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Merdari)
Shko te: navigacion, kërko
Merdar
Medianë
Fshat
Vendndodhja
Merdar is located in Kosova
Merdar
Merdar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 55′ 59″ Veri

21° 14′ 5″ Lindje

Merdar është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Medianë. Ky fshat ndodhet në kufi me Serbinë dhe aty gjëndet kalimi kufitar zyrtar ndërmjet dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë. Kosovarët e diasporës që udhëtojnë nëpër Serbi duhet të kalojnë nga pika kufitare e Merdarit. Në vitin 1878 fshati ishte i ndarë, me një pjesë në Kosovë dhe pjesa tjetër në Serbi.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]