Ndryshimi mes inspektimeve të "Rahoveci"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes added ,  2 vjet më parë
(→‎Politika: Ndryshova permbajtjen ne perputhje me kohen.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Shoqëritë kulturo-artistike, grupet muzikore e artistike, dhe shoqatat të ndryshme, zhvillojnë aktivitete ne këto objekte kulturore. Ato financohen kryesisht vetë, ndërsa K.K. i ndihmon shume pak.
Gjithashtu, në pjesën veriore te Rahovecit është ndërtuar qendra kulturore per minoritetet, e cila udhëhiqet nga shoqata Gjermane ShulerShchuler HelpeHelfen Leben. Në këtë qendër zhvillohen aktivitete të ndryshme rinore, kulturore në bashkëpunim me Drejtorinë për KSR.Kulture rini dhe sport.
Kjo Qendër është rehabilituar pas lufte nga organizatat gjermane “Shuler“Shchuler Helfen Leben” dhe “AMICA”.
Para masave të dhunëshme serbe të viteve [[1990]]-[[1999]], komuna e Rahovecit ka pasur 4 [[biblioteka publike]] me një numër prej gjithsejt 49.106 [[libri|librash]]. Biblioteka kryesore ka pasur 15.320 libra, ndërsa degët në Drinas, Krushë të Madhe, [[Xërxa|Xërxë]], Hoç të Madhe kanë pasur 33.786 libra, por [[Lufta e Kosovës|lufta]] dhe masave të dhunëshme serbe të viteve [[1990]]-[[1999]], kanë zhdukur rrjetën librare dhe stoqet e librave të kësaj komune.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit