Ndryshimi mes inspektimeve të "Rahoveci"

Jump to navigation Jump to search
9 bytes added ,  2 vjet më parë
→‎Pak histori: Rregullova gabime drejteshkrimore.
(→‎Pak histori: Rregullova gabime drejteshkrimore.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Gjatë shekullit XIX me themelimin e Vilaetit të Kosovës, Prizreni ka ngelur si qendër Sanxhaku i cili ka përfshirë pesë kaza respektivisht rrethe : Prizreni, Rahoveci, Tetova, Gostivari dhe Lumën (M. Kaleshi).
 
Me themelimin e Vilaetit të Kosovës me seli në Shkup duke filluar që nga viti 1888 Prizreni bëhet përsëri njeri nga gjashtë Sanxhaqet e Vilaitit të Kosovës në përbërjen e të cilit krijohen pesë kaza : Prizreni, Rahoveci, Tetova, Gostivari dhe Luma. Rahoveci bëhet si qendër Administrative e Anadrinisë se madhe.
 
== '''Gjeografia''' ==

Menyja e navigimit