Wikipedia:Stampat e datave/Tetor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Tetor.

Walt Disney World
Boeing 737
 • 1535Jacques Cartier zbulon Montrealin, Quebec.
 • 1935Italia pushton Abisininë (sot Etiopia).
 • 1937 – Samuel R. Caldwell është njeriu i parë në ShBA që arrestohet nën akuzë të përdorimit të marihuanës.
 • 1958Guinea pavarësohet nga Franca.
 • 1968 – Demostrim paqësorë i studentëve në Mexico City përfundon në të quajturën Masakra në Tlatelolco.
 • 1990 – Kidnapohet aeroplani kinez Boeing 737-247 dhe gjat aterimit në Guangzhou ndeshet me d aeroplanë tjerë duke mbetur të vdekur 132 njerëz. (figura)
 • 2006 – Vriten 5 vajza nga Charles Carl Roberts në një shkollë në Nickel Mines, Pennsylvania, pastaj vrasësi bën vetëvrasje.
Boeing 747
Logo
 • 2000Sllobodan Millosheviq pranoi humbjen nga Vojsllav Koshtunica në rrethin e parë të zgjedhjave pë kryetar të Jugosllavisë dhe ia uroi zgjedhjen.
 • 1998 – Nën presionin dhe krcnimin ndërkombtar nga ajri i NAT-os filloi tëheqja e forcavwe të sigurisë serbe nga Kosova.
 • 2009Sali Berisha, Kryeminister i Shqipërisë për herë të parë viziton Kosovën pas shpalljes së pavarësisë.
 • 1981 – Vdiq el-Sadat, politikan egjiptas (l. 1918).
 • 2002 – Vdiq Ismail Lulani (në figurë), piktor shqiptarë.
Vladimir Putin
Arnold Schwarzenegger
Ernesto Che Guevara
Programi Pioneer I.
Wikipedia-logo-v2-sq.svg
 • 1984 - Premierja angleze Margaret Thatcher mbijeton sulmin me bombë nga Armata Republikane Irlandeze.
 • 1988 - NeXT paraqet kompjuterin e parë NeXT Computer në Davies Symphony Hall në San Francisco, California.
 • 1999 - Pervez Musharraf arrin në fuqi në Pakistan duke zëvendësuar udhëheqësin e mëparshëm Nawaz Sharif përmes rrëzimit të përgjakshëm të pushtetit.
 • 2003 - Filloi Wikipediagjuhën shqipe. (figura)
 • 1834 - Henry Blair është afro-amerikani i parë i cili fiton patentë në ShBA edhe atë për mbjellës të misrit.
 • 1888 - Louis Le Prince zhvillon filmin e parë të quajtur Roundhay Garden Scene me gjatësi 2 sekonda. (figura)
 • 1968 - Amerikani Jim Hines është i pari i cili në garën 100 metra vrapim për meshkuj arrin kohë nën 10 sekonda edhe atë 9.95 sekonda, rekord të cilin do ta mbajë gjer në vitin 1983.
 • 1987 - Bebeja 18 muajshe Jessica McClure ("Baby Jessica") bie në gypin e hapur në Midland, Texas dhe pas 58 orës shpëtohet.


Charlie Chaplin
Medajoni i Çmimit Nobel
 • 1931 - Al Capone dënohet për shkak të manipulimit me taksat e të hyrave. (figura)
 • 1933 - Albert Einstein largohet nga Gjermania naziste dhe vendoset në ShBA.
 • 1937 - Huey, Dewey dhe Louie, tre nipat gati të ngjashëm të Donald Duck paraqiten për herë të parë në strip komik në gazetë.
 • 1968 - Tommie Smith dhe John Carlos bënë përshëndetjen me grushtin e fuqisë së zezakëve në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968.
 • 1973 - OPEC fillon embargon e vajit të motorëve nga një numri të shteteve perendimore duke konsideruar ndihmimin e Izraelit në luftë kundër Sirisë.
 • 1979 - Nënë Tereza fiton Çmimin Nobel.
Staza e kërcimit në gjatësi
 • 1775 - Poetja afrikano-amerikan Phillis Wheatley u lirua nga robëria.
 • 1912 - Filloi Lufta e Parë Ballkanike.
 • 1968 - Komiteti Olimpik i Shteteve të Bashkuara suspendoi dy sportistët zezak për shkak të përshëndetjes së tyre me grushtin e fuqisë së zezë gjatë pranimit të medaljonëve një ditë më parë në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968 në Meksikë.
 • 1968 - Bob Beamon vendos rekordin botërorë në kërcim në gjatësi prej 8.90m në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968. Ky u bë rekordi me jetëgjatësi më të gjatë në histori me 23 vite që më vonë revita Sports Illustrated e emëroi si ndër pesë momentet më të mëdha të shekullit XX. (figura)
 • 2003 - Presidenti bolivian Gonzalo Sánchez de Lozada u detyrua të japë dorëheqje dhe të largohet nga Bolivia.
Formula e kokainës
 • 1812Napoleon Bonaparte kthehet në Moskë.
 • 1917 – Hapet Love Field në Dallas (Texas).
 • 1982 – John De Lorean u arrestua për trafikim të kokainës. (figura)
 • 1987 – E Hëna e Zezë - Dow Jones Industrial Average mbie 22%.
 • 1991 – Në Italinë veriore dridhet toka më intenzitet 7.0 shkallë të Rihterit dhe len të vdekur 2000 njerëz.
 • 2005 – Fillon gjykimi i kryetarit të Irakut, Sadam Hussein nën akuzë: krim kundër njerëzimit.
Kopertinat e serisë së librave The Lord of the Rings.
Oficeri ushtarak argjentinas Juan Perón.
Bomba atomike
Fifth Avenue, New York City.
 • 425 - Valentiniani III zgjedhet Perandor Romak në moshën 6 vjeçare.
 • 1912 - Filloi Beteja e Kumanovës në mes Mbretërisë së Serbisë dhe Perandorisë Osmane.
 • 1915 - Në New York City, 25,000-33,000 gra marshuan në Fifth Avenue për të fituar të drejtën e votës.
 • 1935 - Dutch Schultz, Abe Landau, Otto Berman, dhe Bernard "Lulu" Rosenkrantz vriten në salon në Newark, New Jersey.
 • 1941 - 19,000 çifutë u dogjën për së gjalli në Dalnik, Odessa nga trupat romune dhe gjermane. Ditën tjetër u vran edhe 10,000 çifutë tjerë. Kolonel-lejtant Nicolae Deleanu administroi ekzekutimin.


Kombet e Bashkuara
Adolf Hitler në vitin 1937


Arkitektura e Mac OS X.
 • 1951 - Joe Louis kthehet nga pensionimi për të boksuar me Rocky Marciano. Sidoqoftë Marciano fiton takimin.
 • 1964 - Eric Edgar Cooke është personi i fundit në Australinë Perendimore që u ekzekutua.
 • 1984 - John D. McCollum vravu veten pasi kaloi një ditë të tërë duke dëgjuar albumet e Ozzy Osbourne i cili më vonë u akuzua nga prindërit e tijë për këngën "Suicide Solution", por akuza dështoi.
 • 1994 - Jordani dhe Izraeli nënshkruajn marrëveshjen e paqes.
 • 2007 - Apple Inc. lëshoi në treg verzionin e gjashtë të Mac OS X të quajtur "Leopard (Mac OS X v.10.5)".
Amsterdami
 • 1275 - U themelua Amsterdami. (figura)
 • 1948 - Léopold Sédar Senghor themeloi Senegalese Democratic Bloc (BDS).
 • 1970 - Louis Néel fitoi Çmimin Nobel.
 • 1992 - Radio udhëheqësi ushtarak i Armatës Amerikane[Allen R. Schindler, Jr. u vra brutalisht nga bashkë ushtarakët për shkak të qenit homoseksual.
 • 1995 - Ish kyeministri italian Bettino Craxi u akuzua për korrupcion.
 • 1998 - Gerhard Schröder u zgjodh kancelarë i Gjermanisë për herë të parë.
 • 2002 - Luiz Inácio Lula da Silva u zgjodh president i Brazilit.
Lufthansa, Airbus A300.
 • 1390 – U bë gjykimi i parë për shtrigëri në Paris.
 • 1969 – Lidhja e parë kompjuter në kompjuter u realizua në "Arpanet".
 • 1983 – Drithja e tokës në Turqi le të vdekur 1,300 njerëz.
 • 1985 – Gjenerali Samuel K. Doe është fituesi i zgjedhjeve të para multipartiake në Liberi.
 • 1994 – Francisco Martin Duran bën mbi dymijë gjuajtje drejt Shtëpisë së Bardhë. (Duran më vonë u dënua për tentim për vrasje të presidentit amerikan Bill Clinton)
4 Presidentat (prej majtes te djathtas): George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt dhe Abraham Lincoln
 • 475 - Romulus Augustulus u shpall Perandor Romak.
 • 1941 - U kompletua Mount Rushmore pas 14 vite punë ndërtimi. (Në figurë)
 • 1984 - Kryeministrja e Indisë, Indira Gandhi u vra në New Delhi.
 • 1997 - Nëntëmbëdhjet vjeçarja Louise Woodward u akuzua nga gjykata në Cambridge, Massachusetts për vrasje të shkallës së dytë me burgim të përjetshëm.
 • 1999 - Yachtsman Jesse Martin u kthye në Melbourne pas 11 muajsh navigim të botës, vetë, pa ndërprerë i pa ndihmuar nga askush.
 • 2003 - Mahathir bin Mohamad u largua nga posti kryeministër i Malajzisë pas 22 vitesh shumë të suksesëshme në pushtet.