Jump to content

Sadik Stavileci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sadik Stavileci (Gjakovë, 1915 - Tiranë, 7 tetor 1942) bashkëdrejtues i Grupit të të Rinjve, anëtar i njësit gueril të Tiranës.

Gjatë një përpjekjeje me armë në "Kodrën e kuqe" në shtëpinë e Haxhi Farkës, vritet së bashku me Xhorxhi Martinin.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dervishi, Kastriot (2016). Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së. Tiranë: 55. fq. 244. ISBN 9789928106384. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)