Çmimet e UEFA Kampionatit Evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në përfundim të çdo Kampionati Evropian, lojtarëve dhe ekipeve u jepen disa çmime për t'u dalluar nga të tjerët për performancat e tyre, në aspekte të ndryshme të lojës.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht janë pesë çmime që jepen pas përfundimit të turnamentit, dhe një që jepet gjatë zhvillimit të saj:[1]

 • Lojtari i Turnamentit për lojtarin më të mirë, e dhënë për herë të parë në 1996;
 • Këpuca e Artë (adidas Këpuca e Artë për arsye sponsorizimi) për lojtarin me më shumë gola;
  • Këpuca e Argjendë (adidas Këpuca e Argjendë për arsye sponsorizimi) për lojtarin e dytë me më shumë gola;
  • Këpuca e Bronztë (adidas Këpuca e Bronztë për arsye sponsorizimi) për lojtarin e tretë me më shumë gola;
 • Lojtari i ri më i mirë i turnamentit (SOCAR Lojtari i ri më i mirë i turnamentit për arsye sponsorizimi) për lojtarin më të mirë nën-21;
 • Çmimi Lojtari i ndeshjes për performancën më mbreslënëse në çdo ndeshje të turnamentit, e dhënë për herë të parë në 1996;
 • Ekipi i turnamentit për ekipin me lojtarët më të mirë në turnament.

Lojtari i Turnamentit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Lojtari i turnamentit i jepet lojtarit më mbreslënës në çdo edicion të turnamentit.

Edicioni Lojtari
Angli 1996 Flamuri Matthias Sammer
Belgjikë dhe Holandë 2000 Flamuri Zinedine Zidane
Portugali 2004 Flamuri Theodoros Zagorakis
Austri dhe Zvicër 2008 Flamuri Xavi
Poloni dhe Ukrainë 2012 Flamuri Andrés Iniesta
Francë 2016 Flamuri Antoine Griezmann

Këpuca e Artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këpuca e Artë i jepet lojtarit me më shumë gola në çdo edicion të Kampionatit Evropian; çmimi u dha për herë të parë në edicionin e vitit 1996.

Nëse më shumë se një lojtar kanë të njëjtin numër golash, që nga viti 2008, lojtari fitues i çmimit shpallet ai që ka më shumë asiste. Nëse sërisht dy ose më shumë lojtarë kanë të njëjtin numër golash dhe asistesh, atëherë fituesi shpallet lojtari që ka luajtur më pak minuta gjatë turnamentit.

Edition Këpuca e Artë Këpuca e Argjendë Këpuca e Bronztë
Lojtari Gola Lojtari Gola Lojtari Gola
Francë 1960 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Milan Galić
Flamuri François Heutte
Flamuri Valentin Ivanov
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Dražan Jerković
Flamuri Viktor Ponedelnik
2 s'ka s'ka
Spanjë 1964 Flamuri Ferenc Bene
Flamuri Dezső Novák
Flag of Spain.svg Jesús María Pereda
2
Itali 1968 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Dragan Džajić 2
Belgjikë 1972 Flag of Germany.svg Gerd Müller 4
Jugosllavi 1976 Flag of Germany.svg Dieter Müller 4
Itali 1980 Flag of Germany.svg Klaus Allofs 3
Francë 1984 Flamuri Michel Platini 9
Gjermani Perëndimore 1988 Flamuri Marco van Basten 5
Suedi 1992 Flamuri Dennis Bergkamp
Flamuri Tomas Brolin
Flamuri Henrik Larsen
Flamuri Karl-Heinz Riedle
3
Angli 1996 Flamuri Alan Shearer 5
Belgjikë dhe Holandë 2000 Flamuri Patrick Kluivert
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Savo Milošević
5
Portugali 2004 Flamuri Milan Baroš 5
Austri dhe Zvicër 2008 Flamuri David Villa 4
Poloni dhe Ukrainë 2012[2] Flamuri Fernando Torres 3 gola, 1 asist (189 minuta) Flamuri Mario Gómez 3 gola, 1 asist (282 minuta) Flamuri Alan Dzagoev 3 gola, 0 asist (253 minuta)
France 2016[3] Flamuri Antoine Griezmann 6 gola, 2 asiste (555 minuta) Flamuri Cristiano Ronaldo 3 gola, 3 asiste (625 minuta) Flamuri Olivier Giroud 3 gola, 2 asiste (456 minuta)

Lojtari i ri më i mirë i turnamentit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari i ri më i mirë i turnamentit i jepet lojtarit më të mirë në turnament i cili nuk është më shumë se 22 vjeç. Për Euro 2016, që një lojtar të fitonte këtë çmim, ai duhej të kishte lindur më 1 janar 1994 ose më pas. Çmimi i dha për herë të parë në edicionin e vitit 2016.

Edicioni Lojtari Mosha
France 2016 Flamuri Renato Sanches 18

Çmimi Lojtari i Ndeshjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Lojtari i Ndeshjes i jepet lojtarit me paraqitjen më mbreslënëse në çdo ndeshje të turnamentit që nga viti 1996.[4]

Edicioni Lojtari Çmime
Angli 1996 Flamuri Hristo Stoichkov
Flamuri David Seaman
Flamuri Matthias Sammer
Flamuri Karel Poborský
2
Belgjikë dhe Holandë 2000 Flamuri Erik Mykland
Flamuri Thierry Henry
Flamuri Luís Figo
Flamuri Zinedine Zidane
Flamuri Francesco Totti
2
Portugali 2004 Flamuri Michael Ballack
Flamuri Ruud van Nistelrooy
Flamuri Milan Baroš
Flamuri Theodoros Zagorakis
Flamuri Zinedine Zidane
2
Austri dhe Zvicër 2008 Flamuri Wesley Sneijder
Flamuri David Villa
Flamuri Andrey Arshavin
2
Poloni dhe Ukrainë 2012 Flamuri Andrés Iniesta
Flamuri Andrea Pirlo
3
Francë 2016 Flamuri Dimitri Payet
Flamuri Antoine Griezmann
Flamuri Cristiano Ronaldo
Flamuri Renato Sanches
Flamuri Eden Hazard
Flamuri Andrés Iniesta
Flamuri Granit Xhaka
2

Më shumë çmime
Redaktuar më 10 korrik 2016

Renditja Lojtari Shteti Çmime Edicionet
1 Andrés Iniesta Flamuri Spanja 6 2008, 2012, 2016
2 Cristiano Ronaldo Flamuri Portugalia 5 2004, 2008, 2012, 2016
3 Zinedine Zidane Flamuri Franca 4 1996, 2000, 2004
Andrea Pirlo Flamuri Italia 2004, 2008, 2012
5 Luís Figo Flamuri Portugalia 3 1996, 2000, 2004

Ekipi i Turnamentit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i Turnamentit është formacioni me lojtarët më të mirë të çdo edicioni të Kampionatit Evropian. Nga viti 1960 e deri në 1992, vetëm 11 lojtarë zgjidheshin. Në vitin 1996, shtatë vende të tjera u shtuan, kurse në vitin 2000, Ekipi i Turnamentit u bë me 22 lojtarë. Nga viti 2004 e deri në 2012, plot 23 lojtarë zgjidheshin. Nga viti 2016, formati u rikthye sërisht me 11 lojtarë.[5]

Edition Goalkeepers Defenders Midfielders Forwards
Francë 1960
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Lev Yashin Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Vladimir Durković
Flamuri Ladislav Novák
Flamuri Igor Netto
Flamuri Josef Masopust
Flamuri Valentin Ivanov
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Dragoslav Šekularac
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Bora Kostić
Flamuri Slava Metreveli
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Milan Galić
Flamuri Viktor Ponedelnik
Spanjë 1964
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Lev Yashin Flamuri Feliciano Rivilla
Flamuri Dezső Novák
Flamuri Ferran Olivella
Flamuri Ignacio Zoco
Flamuri Amancio Amaro
Flamuri Valentin Ivanov
Flamuri Jesús María Pereda
Flamuri Ferenc Bene
Flamuri Flórián Albert
Flamuri Luis Suárez
Itali 1968
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Dino Zoff Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Mirsad Fazlagić
Flamuri Giacinto Facchetti
Flamuri Bobby Moore
Flamuri Albert Shesternyov
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Dragan Džajić
Flamuri Angelo Domenghini
Flamuri Sandro Mazzola
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Ivica Osim
Flamuri Geoff Hurst
Flamuri Luigi Riva
Belgjikë 1972
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Yevgeni Rudakov Flamuri Revaz Dzodzuashvili
Flamuri Paul Breitner
Flamuri Murtaz Khurtsilava
Flamuri Franz Beckenbauer
Flamuri Herbert Wimmer
Flamuri Uli Hoeneß
Flamuri Günter Netzer
Flamuri Jupp Heynckes
Flamuri Gerd Müller
Flamuri Raoul Lambert
Jugosllavi 1976
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Ivo Viktor Flamuri Ján Pivarník
Flamuri Ruud Krol
Flamuri Franz Beckenbauer
Flamuri Anton Ondruš
Flamuri Jaroslav Pollák
Flamuri Rainer Bonhof
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Dragan Džajić
Flamuri Antonín Panenka
Flamuri Zdeněk Nehoda
Flamuri Dieter Müller
Itali 1980
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Dino Zoff Flamuri Claudio Gentile
Flamuri Karlheinz Förster
Flamuri Gaetano Scirea
Flamuri Hans-Peter Briegel
Flamuri Jan Ceulemans
Flamuri Marco Tardelli
Flamuri Bernd Schuster
Flamuri Hansi Müller
Flamuri Karl-Heinz Rummenigge
Flamuri Horst Hrubesch
Francë 1984
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Harald Schumacher Flamuri João Pinto
Flamuri Karlheinz Förster
Flamuri Morten Olsen
Flamuri Andreas Brehme
Flamuri Fernando Chalana
Flamuri Jean Tigana
Flamuri Michel Platini
Flamuri Frank Arnesen
Flamuri Rudi Völler
Flamuri Alain Giresse
Gjermani Perëndimore 1988
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Hans van Breukelen Flamuri Giuseppe Bergomi
Flamuri Frank Rijkaard
Flamuri Ronald Koeman
Flamuri Paolo Maldini
Flamuri Ruud Gullit
Flamuri Jan Wouters
Flamuri Giuseppe Giannini
Flamuri Lothar Matthäus
Flamuri Marco van Basten
Flamuri Gianluca Vialli
Suedi 1992
(ekip me 11 lojtarë)
Flamuri Peter Schmeichel Flamuri Jocelyn Angloma
Flamuri Laurent Blanc
Flamuri Andreas Brehme
Flamuri Jürgen Kohler
Flamuri Stefan Effenberg
Flamuri Ruud Gullit
Flamuri Thomas Häßler
Flamuri Brian Laudrup
Flamuri Marco van Basten
Flamuri Dennis Bergkamp
Angli 1996
(ekip me 18 lojtarë)[6]
Flamuri David Seaman
Flamuri Andreas Köpke
Flamuri Radoslav Látal
Flamuri Laurent Blanc
Flamuri Marcel Desailly
Flamuri Matthias Sammer
Flamuri Paolo Maldini
Flamuri Didier Deschamps
Flamuri Steve McManaman
Flamuri Paul Gascoigne
Flamuri Rui Costa
Flamuri Karel Poborský
Flamuri Dieter Eilts
Flamuri Alan Shearer
Flamuri Hristo Stoichkov
Flamuri Davor Šuker
Flamuri Youri Djorkaeff
Flamuri Pavel Kuka
Belgjikë dhe Holandë 2000
(ekip me 22 lojtarë)[6]
Flamuri Francesco Toldo
Flamuri Fabien Barthez
Flamuri Lilian Thuram
Flamuri Laurent Blanc
Flamuri Marcel Desailly
Flamuri Alessandro Nesta
Flamuri Fabio Cannavaro
Flamuri Paolo Maldini
Flamuri Frank de Boer
Flamuri Patrick Vieira
Flamuri Zinedine Zidane
Flamuri Luís Figo
Flamuri Rui Costa
Flamuri Edgar Davids
Flamuri Demetrio Albertini
Flamuri Pep Guardiola
Flamuri Thierry Henry
Flamuri Patrick Kluivert
Flamuri Nuno Gomes
Flamuri Raúl
Flamuri Francesco Totti
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Savo Milošević
Portugali 2004
(ekip me 23 lojtarë)[7]
Flamuri Petr Čech
Flamuri Antonios Nikopolidis
Flamuri Ashley Cole
Flamuri Sol Campbell
Flamuri Ricardo Carvalho
Flamuri Traianos Dellas
Flamuri Olof Mellberg
Flamuri Giourkas Seitaridis
Flamuri Gianluca Zambrotta
Flamuri Frank Lampard
Flamuri Michael Ballack
Flamuri Luís Figo
Flamuri Maniche
Flamuri Pavel Nedvěd
Flamuri Theodoros Zagorakis
Flamuri Zinedine Zidane
Flamuri Wayne Rooney
Flamuri Milan Baroš
Flamuri Henrik Larsson
Flamuri Jon Dahl Tomasson
Flamuri Ruud van Nistelrooy
Flamuri Angelos Charisteas
Flamuri Cristiano Ronaldo
Austri dhe Zvicër 2008
(ekip me 23 lojtarë)[8]
Flamuri Gianluigi Buffon
Flamuri Iker Casillas
Flamuri Edwin van der Sar
Flamuri José Bosingwa
Flamuri Philipp Lahm
Flamuri Carlos Marchena
Flamuri Pepe
Flamuri Carles Puyol
Flamuri Yuri Zhirkov
Flamuri Hamit Altıntop
Flamuri Luka Modrić
Flamuri Marcos Senna
Flamuri Xavi
Flamuri Konstantin Zyryanov
Flamuri Michael Ballack
Flamuri Cesc Fàbregas
Flamuri Andrés Iniesta
Flamuri Lukas Podolski
Flamuri Wesley Sneijder
Flamuri Andrey Arshavin
Flamuri Roman Pavlyuchenko
Flamuri Fernando Torres
Flamuri David Villa
Poloni dhe Ukrainë 2012
(ekip me 23 lojtarë)[9]
Flamuri Gianluigi Buffon
Flamuri Iker Casillas
Flamuri Manuel Neuer
Flamuri Gerard Piqué
Flamuri Fábio Coentrão
Flamuri Philipp Lahm
Flamuri Pepe
Flamuri Sergio Ramos
Flamuri Jordi Alba
Flamuri Steven Gerrard
Flamuri Daniele De Rossi
Flamuri Xavi
Flamuri Andrés Iniesta
Flamuri Sami Khedira
Flamuri Sergio Busquets
Flamuri Mesut Özil
Flamuri Andrea Pirlo
Flamuri Xabi Alonso
Flamuri Mario Balotelli
Flamuri Cesc Fàbregas
Flamuri Cristiano Ronaldo
Flamuri Zlatan Ibrahimović
Flamuri David Silva
Francë 2016
(ekip me 11 lojtarë)[10]
Flamuri Rui Patrício Flamuri Joshua Kimmich
Flamuri Jérôme Boateng
Flamuri Pepe
Flamuri Raphaël Guerreiro
Flamuri Toni Kroos
Flamuri Joe Allen
Flamuri Antoine Griezmann
Flamuri Aaron Ramsey
Flamuri Dimitri Payet
Flamuri Cristiano Ronaldo

Ekipi i të gjitha kohërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2016, para nisjes së UEFA Euro 2016Francë, UEFA publikoi formacionin më të mirë të të gjitha kohërave; ekipi fitues u bazua nga votat e marra në EURO2016.com dhe Twitter. Të nominuar për këtë formacion ishin 50 lojtarë që kanë zhvilluar ndeshjet e tyre më mbreslënë në turnamentet e Kampionatit Evropian. Të nominuarit duhet të plotësojnë të paktën dy nga katër kriteret e mëposhtëme:[11]

 • Të ketë luajtur në të paktën një gjyëm-finale
 • Të ketë qënë pjesë e Ekipit të Turnamentit
 • Të ketë përfunduar një edicion të EURO-s si golashënuesi më i mirë
 • Të ketë dhuruar të paktën një moment ikonik në një edicion të EURO-s
Portieri
Mbrojtësit
Mesfushorët
Sulmuesit

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA EURO 2016 at a glance" [UEFA Euro 2016 në një shikim] (në anglisht). UEFA. 11 korrik 2016. Marrë më 28 nëntor 2016.
 2. ^ "Late surge earns Torres adidas Golden Boot" [Rritja e vonshme i jep Torrit adidas Këpucën e Artë] (në anglisht). UEFA. 1 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 2 korrik 2012.
 3. ^ "France forward Antoine Griezmann wins Golden Boot" [Sulmuesi i Francës Antoine Griezmann fiton Këpucën e Artë] (në anglisht). UEFA. 11 korrik 2016. Marrë më 28 nëntor 2016.
 4. ^ Saffer, Paul (10 korrik 2016). "Iniesta holds off Ronaldo as man of the match master" [Iniesta mban mbrapa Ronaldon si mbjeshtri i lojtarit të ndeshjes]. UEFA.com (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 maj 2019. Marrë më 30 prill 2019.
 5. ^ "European Championships - UEFA Teams of Tournament" [Kampionatet Evropiane - UEFA Ekipet e Turnamentit] (në anglisht). RSSSF. 14 gusht 2004. Marrë më 8 qershor 2012.
 6. ^ a b "UEFA Euro report" [Raporti i UEFA Euros] (PDF) (në anglisht). UEFA. Marrë më 22 nëntor 2019.
 7. ^ "All-Star Squad Revealed" [Ekipi All-Star zbulohet] (në anglisht). UEFA. 5 korrik 2004. Marrë më 5 korrik 2004.
 8. ^ "Spain dominate Team of the Tournament" [Spanja dominon Ekipin e Turnamentit] (në anglisht). UEFA. 1 korrik 2008. Marrë më 8 qershor 2012.
 9. ^ "Ten Spain players in Team of the Tournament" [Dhjetë lojtarë të Spanjës në Ekipin e Turnamentit] (në anglisht). UEFA. 2 korrik 2012. Marrë më 2 korrik 2012.
 10. ^ "UEFA EURO 2016 Team of the Tournament revealed" [UEFA Euro 2016 Ekipi i Turnamentit zbulohet] (në anglisht). UEFA. 11 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2016. Marrë më 11 korrik 2016.
 11. ^ "Your All-time EURO 11 revealed" [Zbulohet 11-shja e juaj e të gjitha kohërave e Evropianit]. UEFA.com (në anglisht). UEFA. 7 qershor 2016. Marrë më 7 qershor 2016.